Ako si vytvoriť profesionálny životopis?

Kvalitný životopis je prvým krokom k úspechu pri hľadaní práce, pretože poskytuje zamestnávateľovi dôležité informácie o vašich skúsenostiach a zručnostiach. Pre zvýšenie šancí na úspech je nevyhnutné, aby bol životopis prehľadný, štruktúrovaný a bez chýb.

06.06.2024 12:37
zivotopis hladanie prace
debata

Význam životopisu: Prečo je kvalitný životopis kľúčom k úspechu?

Pri hľadaní práce je váš životopis prvou vecou, ​​ktorú potenciálny zamestnávateľ uvidí. A ako sa hovorí, prvý dojem je len jeden! Životopis by mal byť prehľadný, dobre štruktúrovaný a mal by vypichnúť vaše najlepšie kvality a skúsenosti. „Na prvom dojme záleží a tieto dokumenty môžu rozhodnúť o tom, či budete vybraní na pohovor,“ hovorí Jana Šebešová, HR manažérka vo Phoenix/BENU.

Neváhajte a prezrite si ponuku viac ako 900+ pracovných pozícií na: praca.pravda.sk

Štruktúra a formát: Aké informácie by mal životopis obsahovať a ako by mal vyzerať

Začnite výberom vhodného formátu. Najbežnejší je chronologický formát, ktorý uvádza vaše pracovné skúsenosti v obrátenom chronologickom poradí, teda začínate poslednou prácou. Vaše CV by malo obsahovať nasledujúce sekcie:

  1. Kontaktné údaje: Meno, telefón, e-mail, adresa.
  2. Profil alebo zhrnutie: Krátky odsek zhŕňajúci vaše zručnosti a ciele.
  3. Pracovné skúsenosti: Uveďte názov pozície, meno zamestnávateľa, lokalitu a dátum zamestnania. Pridajte krátky popis vašich úspechov a zodpovedností.
  4. Vzdelanie: Školy, tituly, dátumy ukončenia.
  5. Zručnosti: Zoznam relevantných zručností, ktoré máte.
  6. Certifikácia a kurzy: Uveďte relevantné certifikácie a kurzy, ktoré ste absolvovali.

Tipy a triky: Rady, ako životopis vylepšiť a na čo si dať pozor

„Personalista má na posúdenie životopisu menej ako 10 sekúnd. Buď vaše CV zaujme, alebo ide ďalej,“ upozorňuje Peter Ďuriš z Kickresume. Pri tvorbe životopisu sa vyvarujte príliš všeobecných a nič nehovoriacich formulácií, používajte príklady a konkrétne čísla. Napríklad namiesto „zodpovedný za zlepšenie predaja“ napíšte „zvýšenie predaja o 30 % počas jedného roka“. Ďalej dodajte vášmu životopisu osobitý vzhľad pomocou šablón z webov ako napríklad Canva alebo Kickresume.

Dajte si pozor na gramatické chyby, preklepy, či rôzne štýly formátovania a písma. Majte na pamäti, že po čase strávenom nad prípravou vášho životopisu často už nemáte šancu vidieť spomínané chyby a nepresnosti, a preto vždy vaše finálne dielo zverte ešte do rúk a očí druhej osoby.

Nový pracovný portál s viac ako 900+ pracovnými pozíciami: praca.pravda.sk

debata chyba
Viac na túto tému: #práca #životopis #Práca a kariéra