Ako správne pomenovať: tituly, pozície a role?

Vo svete pracovných pozícií môže byť názvoslovie rolí neprehľadnou džungľou. Správny názov pozície môže výrazne ovplyvniť, ako budete vnímaní potenciálnymi zamestnávateľmi.

13.06.2024 00:00
pracovný pohovor, interview, životopis Foto:
Ilustračné foto.
debata

Význam správneho pomenovania: Prečo je dôležité správne nazvať pozíciu?

Trhom práce koluje fáma, že musíte do CV, či profilu na LinkedIn uvádzať presne daný názov pozície, ktorý máte v zmluve. Často však môže ísť o interné označenie kategórie, či pracovného miesta, ktoré je síce pojem u pôvodného zamestnávateľa, ale trhu a divákom z vonku nič nepovie. Nebojte sa preto správne nazvať pozíciu a odchýliť sa od oficiálnych dokumentov.

Ako na to? Pomôže vám umelá inteligencia. Vyskúšajte napríklad ChatGTP, kde popíšte vašu agendu. Napíšte, čo robíte, ako vyzerá váš bežný deň, s kým ste v priebehu pracovného času v kontakte a v akom odbore sa pohybujete. Následne AI vyzvite, aby vám definoval, najčastejší názov vami popisovanej pozície, prípadne aké názvy pozícií sú vo vašom odbore najbežnejšie.

Na čo si dať pozor? Príklady z praxe

Jednou z bežných chýb je používanie príliš všeobecných alebo naopak príliš špecifických titulov, ktoré môžu byť pre potenciálnych zamestnávateľov mätúce. Vyhnite sa tiež kreatívnym, ale nepresným názvom, ktoré môžu spôsobiť, že váš životopis upadne do zabudnutia. Príkladom môžu byť bizarné názvy rolí ako napríklad „kozmetička podlahových plôch“. Na druhej strane, príliš skromné ​​tituly môžu znižovať vašu hodnotu na trhu práce, preto sa snažte balansovať niekde uprostred, a hlavne sa držte reality a pravdy.

Nový pracovný portál s viac ako 900+ pracovnými pozíciami: praca.pravda.sk

debata chyba
Viac na túto tému: #práca #pohovor #Interview #Práca a kariéra