Príprava na pracovný pohovor: Tipy a rady s pomocou AI

Náborový proces je často predvídateľný, čo umožňuje kandidátom dôkladnú prípravu na pohovor. Využitie umelej inteligencie, ako je chat GPT alebo virtuálni asistenti, môže byť efektívnym spôsobom, ako sa pripraviť na výberové konanie – od simulácie pohovorov až po analýzu odpovedí.

24.06.2024 00:00
digitálne technológie, umelá inteligencia, AI,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Proces náboru je veľmi prediktívny a kandidáti sa tak môžu veľmi dobre pripraviť na to čo ich čaká. AI môže byť skvelým pomocníkom pri príprave na pohovor, či už sa jedná o simuláciu otázok alebo analýzu vašich odpovedí. Nástroje umelej inteligencie, napríklad chat GPT, či virtuálni asistenti vám pomôžu pripraviť sa na výberové konanie, majte ale na pamäti, že všetky tieto vymoženosti sú len pomocníkom – hlavná práca je na vás.

Simulácia pohovoru: Ako AI nástroje môžu pomôcť

Existujú nástroje, ktoré vám umožnia simulovať pracovný pohovor a skúšať odpovede na najčastejšie otázky. Tieto nástroje vám môžu pomôcť získať istotu a zlepšiť vaše odpovede. Jedným z takýchto nástrojov je my.dream.jobs, ktorý ponúka simuláciu pohovorov a koučing ktorý vás dovedie k lepším odpovediam a dodá vám sebadôveru. Virtuálna asistentka vám dokonca poskytne spätnú väzbu aj na váš tón hlasu a rýchlosť rozprávania.

Príprava odpovedí: Využitie AI k tvorbe efektívnych odpovedí

AI nástroje, ako je napríklad neplatená verzia ChatGPT, vám môže pomôcť s tvorbou štruktúrovaných a efektívnych odpovedí. Tu je niekoľko praktických príkladov, ako môžete GPT využiť:

Praktické tipy, ako pracovať s GPT:

Hoci sa vám to bude zdať úsmevné, predstavte sa. Začnite tým, že sa GPT popíšete seba a svoju situáciu.

  1. – Prompt: „Ahoj GPT, som projektový manažér s desiatimi rokmi skúseností v IT sektore. Pripravujem sa na pohovor na pozícii senior projektového manažéra vo firme XY. Mohol by si mi pomôcť s prípravou na najčastejšie otázky?“
  2. Vloženie inzerátu: Vložte text pracovného inzerátu, aby ste získali špecifické odpovede.
  • Prompt: „Toto je inzerát na pozíciu, o ktorú sa uchádzam: [Vložte text inzerátu]. Mohol by si mi pomôcť pripraviť odpovede na otázky týkajúce sa tejto pozície?“

3. Tréning otázok: Požiadajte GPT, aby vám pomohol s konkrétnymi otázkami.

  • Prompt: „Aké sú vaše najsilnejšie stránky?“ alebo „Môžete nám popísať svoj postup pri implementácii nového CRM systému?“

Na čo si dať pozor: Príklady z praxe

  1. Príliš naučené odpovede: Dávajte pozor na príliš naučené odpovede. Personalisti ľahko spoznajú, keď sú odpovede nacvičené a neautentické. Používajte AI ako nástroj, ktorý vám má pomôcť, nie ako náhradu za vlastnú prípravu a prirodzenosť.
  2. Prispôsobenie odpovedí: Prispôsobte svoje odpovede konkrétnej pozícii a firme. AI vám môže poskytnúť všeobecné odpovede, ale vy by ste ich mali vždy upraviť tak, aby zodpovedali kontextu a potrebám danej spoločnosti.
  3. Autenticita: Aj keď vám AI pomôže s prípravou, nezabudnite byť autentickí. Vaša osobnosť a prístup sú rovnako dôležité ako vaše odpovede.

Dúfame, že vám tieto tipy a rady s pomocou AI pomôžu lepšie sa pripraviť na pracovný pohovor. AI môže byť skvelým pomocníkom, ale kľúčové je, aby ste boli dobre pripravení a sebavedomí.

Nový pracovný portál s viac ako 900+ pracovnými pozíciami: praca.pravda.sk vám umožní okrem iného aj vyskúšať si simulovaný pohovor pomocou umelej inteligencie – aipohovor.prav­da.sk

debata chyba
Viac na túto tému: #práca #pohovor #Interview #Práca a kariéra