5 až 6 eur na hodinu? Koľko zarábajú brigádnici na Slovensku v rôznych odvetviach a koľko zarábajú v zahraničí? + prehľad zárobkov

S príchodom letných prázdnin prichádza aj množstvo príležitostí na brigády pre mladých ľudí a študentov. Letné brigády sú skvelou možnosťou, ako získať pracovné skúsenosti, rozšíriť si obzory a zarobiť peniaze. Tento rok je ponuka ešte širšia, a to nielen na domácom trhu, ale aj v zahraničí, informuje pracovný portál Kariera.sk.

19.06.2024 05:30
študent, prax, stáž, brigáda, práca Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Letné brigády majú pre mladých ľudí veľký význam. Umožňujú im získať prvé pracovné skúsenosti, ktoré sú cenné pri budúcom hľadaní zamestnania. „Okrem toho sa učia zodpovednosti, tímovej spolupráci a komunikácii, čo sú neoceniteľné zručnosti pre ich ďalší osobný a profesionálny rozvoj. Práca počas letných prázdnin tiež prispieva k rozvoju finančnej gramotnosti, pretože mladí ľudia sa učia narábať s vlastnými zarobenými peniazmi,“ uvádza Katarína Tešla, manažérka odboru komunikácie a PR portálu Kariéra.sk.

Brigáda a druhý pilier
Video
Zdroj: TV Pravda

Brigádnici na Slovensku zarábajú v priemere 5 až 6 eur na hodinu

Na Slovensku je tento rok k dispozícii široká ponuka brigád v rôznych odvetviach. Študenti môžu pracovať v maloobchode, gastronómii, ale aj v administratíve. Firmy hľadajú brigádnikov na pozície predavačov, pokladníkov, čašníkov, asistentov, anketárov, pracovníkov na kúpalisku, ale aj na sezónne práce v poľnohospodárstve či priemysle.

Čo sa týka platového ohodnotenia, to sa pohybuje od minimálnej mzdy 4,31 €/hod až po 7 €/hod, ktoré ponúka napríklad Decathlon pre svojich brigádnikov v predajni. V oblasti maloobchodu je ohodnotenie brigád zväčša od 5,40 €/hod do 6,50 €/hod. Jemné rozdiely sú viditeľné aj v regiónoch. Napríklad Tesco ponúka pre brigádnikov plat od 5,40 €/hod do 6,50 €/hod v závislosti od konkrétnej lokality.

Brigádnici v gastronómii si môžu zarobiť v priemere od 4,40 €/hod do 6 €/hod a rovnakú mzdu ponúkajú aj v priemysle. Na administratívnych pozíciách je možné zarobiť okolo 6 €/hod, no anketári si môžu prilepšiť až 12,50 eur na hodinu. Táto práca sa ale zväčša vykonáva menej hodín. Mnohí študenti nájdu svoje miesto na letnom kúpalisku, kde sa mzdy pohybujú od 6,50 €/hod do 8 €/hod.

Možnosti letných brigád v zahraničí

Pre tých, ktorí túžia po medzinárodnej skúsenosti, sú k dispozícii aj brigády v zahraničí. „Práca v cudzine prináša nielen finančný prospech, ale aj možnosť zdokonaliť si jazykové zručnosti, spoznať novú kultúru a získať medzinárodné kontakty. Tieto skúsenosti sú vysoko hodnotené zamestnávateľmi a môžu otvoriť dvere k atraktívnym pracovným príležitostiam v budúcnosti,“ hovorí Tešla.

Pracovné ohodnotenie sa nedá porovnať s tým na Slovensku. Za hranicami si môžu brigádnici prilepšiť v priemere o 10 až 14 eur na hodinu, čo je takmer trojnásobok. Najviac brigád je dostupných v Nemecku a Holandsku, ale rôzne ponuky sú aj v Grécku, Fínsku, Chorvátsku, v Česku a iných krajinách. Spoločnosti hľadajú skladníkov, čašníkov, zberačov, animátorov voľného času, ale aj pracovníkov v poľnohospodárstve a na výletných lodiach.

Nie všetky brigády sú vhodné pre mladých študentov

Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky brigády uverejnené na pracovných portáloch sú vhodné pre študentov. Niektoré práce môžu byť fyzicky náročné, príliš časovo náročné alebo neprimerané veku a skúsenostiam mladých ľudí. Práce vyžadujúce vodičský preukaz nie sú napríklad vhodné pre stredoškolských študentov, ktorí ešte nenavštevovali autoškolu. Práca v ťažkom priemysle zase môže predstavovať zdravotné riziká a bezpečnostné výzvy, ktoré nie sú vhodné pre mladých brigádnikov. To isté platí aj o ponukách práce v zahraničí.

„Preto je kľúčové, aby študenti a ich rodičia dôkladne zvážili ponuky a vyberali si také brigády, ktoré sú nielen prínosné, ale aj bezpečné a primerané ich schopnostiam a potrebám. Mzda by nemala byť jediným faktorom, podľa ktorého si budú vyberať prácu na leto,“ dodala Katarína Tešla.

Ako nenaletieť pri hľadaní brigády: peniaze nie sú všetko

Pri výbere brigády treba okrem mzdy zvážiť aj ďalšie kritériá. Brigáda by mala dať nielen možnosť zárobku. Dôležité je posudzovať aj iné faktory, a to najmä dĺžku pracovného času, flexibilitu, namáhavosť, podmienky či náplň práce. Vhodne vybratá letná brigáda môže byť cennou skúsenosťou, ktorá neskôr zaboduje u potenciálneho zamestnávateľa alebo poskytne študentovi poznatky z praxe v odbore štúdia.

Gastro stále v kurze

Cestovný ruch a gastro sú segmenty, kde je zvyčajne práce dosť, v lete je dopyt po pracovníkoch ešte väčší než po zvyšok roka. Brigádnici sú v letných mesiacoch vítaní v hoteloch, reštauráciách, pivárňach aj v kaviarňach. Organizátori zájazdov a rôznych pobytov potrebujú aj animátorov, či už pre dospelých, alebo pre deti v detských kútikoch a táboroch. Personálne agentúry každoročne upozorňujú, že pri hľadaní letnej brigády sa treba pozerať aj na iné aspekty práce než len na peniaze. Agentúra Grafton upozorňuje, že finančne zaujímavá ponuka môže byť v konečnom dôsledku menej výhodná, ba dokonca aj riziková.

Mzdy sa výrazne nahor nepohli

Aj keď je dopyt po brigádnikoch vysoký, tento rok neprevýši záujem, preto netreba očakávať výrazné zvýšenie miezd. Tie budú toto leto skôr stagnovať. Najčastejšie by sa mali pohybovať v rozpätí od 4,5 do 7 eur za hodinu, konkrétna suma vždy závisí od viacerých faktorov. Najdôležitejšími sú odvetvie, typ práce či skúsenosti brigádnika, ale aj konkrétnej lokalita, kde brigádnik pracuje. Tradične vysoký býva záujem o brigádu v gastre a cestovnom ruchu, v týchto odvetviach je silná aj ponuka brigád. Brigádnikov však potrebujú aj iné sektory.

Čo všetko zvažovať

Rozhodne nie iba mzdu, upozorňujú personalisti. Hodnotu brigády určujú aj iné, nemenej dôležité faktory. Záujemcovia by si mali všímať aj náplň práce, pracovné podmienky a pracovný čas. Rizikom môže byť napríklad fyzicky namáhavá práca, neštandardný pracovný čas či práca v náročných podmienkach, ako sú vysoké teploty či priame slnko. Naopak, významným prínosom brigády môže byť možnosť vlastného rozvoja a získavanie praktických skúseností, ktoré dokážu študenti zúročiť vo svojom ďalšom štúdiu alebo v pracovnej kariére.

Plat plus benefity

Medzi najlepšie platené brigády patria dlhodobo tie, ktoré vyžadujú odborné vedomosti alebo znalosť jazyka. Týka sa to napríklad oblasti informačných technológií, personalistiky, marketingu či administratívy. Prax a zručnosti získané na takýchto brigádach môžu byť výhodou pri hľadaní uplatnenia po skončení školy a často prinášajú uchádzačovi v očiach zamestnávateľa dobré body. Zamestnávatelia sa totiž pri výbere nových zamestnancov z radu absolventov zameriavajú nielen na ich vedomosti získané počas štúdia, ale aj na pracovné skúsenosti získané na stážach alebo brigádach.

Cudzí jazyk ako bonus

Mnohí študenti hľadajú pre lepší zárobok brigádu v zahraničí. Pre našich študentov je zaujímavé blízke Rakúsko a Česko, ale aj Nemecko, Holandsko, Španielsko či USA. V týchto štátoch sú najčastejšie ponuky brigád v cestovnom ruchu, gastrosegmente a hotelierstve, vyhľadávané sú aj sezónne práce v poľnohospodár­stve.

Okrem zárobku je v prípade zahraničných brigád motiváciou aj cestovanie, spoznanie inej krajiny, ale i možnosť zdokonaliť sa v cudzom jazyku. Brigáda v zahraničí sa dá chápať aj ako vhodná prax popri štúdiu. V budúcnosti môže byť výhodou najmä pre študentov, ktorí sa chcú uplatniť v medzinárodnej spoločnosti. Tu majú totiž vyššiu šancu uspieť práve uchádzači so skúsenosťami zo zahraničia alebo z medzinárodného prostredia.

<MT> Neprehliadnite varovné signály <INFO> Aby z brigády nebolo sklamanie, či dokonca problém, uchádzači by mali hľadať prácu u dôveryhodných zamestnávateľov, prípadne si spoločnosť, ktorá brigádu ponúka, preveriť. Slovenská firma by mala mať vlastnú webovú stránku so všetkými kontaktmi vrátane IČO, a informácie o nej by sa mali dať dohľadať aj v Obchodnom registri, na Finančnej správe a iných on-line platformách, ktoré poskytujú overené dáta o tuzemských firmách.

<MT> Čo by mala obsahovať pracovná zmluva <INFO> Pri každej brigáde je potrebná pracovná zmluva, ktorú by si mal uchádzač dôkladne prečítať ešte predtým, ako ju podpíše. Písomná dohoda by mala obsahovať všetky dôležité informácie o pracovných podmienkach, teda špecifikáciu náplne práce, informáciu o mzde, pracovnom čase, povinnostiach a právach zamestnávateľa aj zamestnanca. V prípade nejasností treba komunikovať so zamestnávateľom a sporné body si vysvetliť. Špecifický prípad predstavujú brigády mimo Slovenska, kde je dôležité informovať sa aj o požiadavkách a právnych predpisoch týkajúcich sa pracovných povolení a podmienok pre zahraničných pracovníkov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #brigáda