Už náš samotný Zákonník práce hovorí, že zamestnávateľ musí zabezpečiť zamestnancom nielen vhodné pracovné podmienky, ale je zodpovedný aj za zdravie a bezpečnosť zamestnancov podľa zákona o BOZP. Okrem toho sa musia riadiť aj vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR č. 99/2016 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci.
Čo všetko musí zamestnávateľ zabezpečiť?
Zamestnávateľ by mal zabezpečiť pracovníkom optimálne mikroklimatické podmienky a kde to nie je možné, musí zabezpečiť aspoň prípustné podmienky. V týchto a aj v nasledujúcich dňoch teploty atakujú tridsať stupňov a s tým sa spájajú pre zamestnávateľa tieto povinnosti vyplývajúce z vyššie spomínanej vyhlášky, keď teplota vzduchu v tieni vystúpi nad 30°C:
- zmena trvania času práce
- posun začiatku pracovnej zmeny
- poskytovanie prestávok v práci
- predĺženie prestávky na odpočinok a jedenie
- pobyt v klimatizovaných priestoroch
- striedanie zamestnancov
- klimatizácia alebo nútené vetranie
- tienenie okien a svetlíkov
- sprchovanie a ochladzovanie
- vhodný pracovný odev
Okrem týchto uvedených povinností musí zamestnávateľ podľa zákona o BOZP zabezpečiť pracovníkom aj pitný režim. Keď zamestnanci vykonávajú ľahkú manuálnu prácu (riadenie vozidla, šitie, laboratórna práca…), kontinuálnu manuálnu prácu (riadenie traktora, omietanie, zber ovocia) a až veľmi intenzívnu prácu (kopanie s lopatou, práca so sekerou,…), musí zamestnávateľ zabezpečiť aj minerálne nápoje, ktorými si pracovníci doplnia nielen tekutiny, ale aj vypotené minerály.
Skrátenie pracovného času neznamená krátenie mzdy
Ak sa zamestnávateľ rozhodne skrátiť pracovný čas v dňoch, keď teplota v tieni dosiahne viac ako 30°C, zamestnanec má nárok na celú svoju mzdu a zamestnávateľ mu ju nesmie krátiť, pretože nejde o prekážku na strane zamestnanca. Ak by to charakter práce dovoľoval (napr. administratívna práca s prenosným počítačom), môže zamestnávateľ povoliť zmenu miesta výkonu práce. Nie vždy je možné, aby dokázal zamestnávateľ poskytnúť všetky potrebné opatrenia a vtedy má zamestnanec právo na plnú náhradu mzdy alebo pracovné voľno.
Dohľad nad tým, či zamestnávatelia dodržiavajú vhodné podmienky z pohľadu teploty vykonávajú príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva. V prípade, že ich zamestnávatelia nedodržujú, hrozí im pokuta až do výšky 50-tisíc eur.