Fio bankaFio banka

Zabudol som, pršalo, mali sme úmrtie v rodine. Kde sa používajú najčastejšie tieto bizarné výhovorky?

Kandidáti, ktorí sa neukážu na pracovnom pohovore, sú pri výhovorkách nesmierne tvoriví. Zakrývajú tým skutočné, oveľa prozaickejšie dôvody neúčasti na pohovore, zamestnávateľom i personálnym agentúram tým však spôsobujú škody. Majstrami výhovoriek sú mladí uchádzači vrátane absolventov vysokých škôl.

10.02.2025 06:00
debata
IDE O PRAVO - Pracovný pohovor
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Trh práce sa stále dynamicky mení a v súčasnosti viac praje uchádzačom o prácu než firmám. Z rôznych ponúk si môžu kandidáti doslova vyberať a tento vývoj okrem svojho vážneho rozmeru prináša aj tragikomický obraz o ľudskej vynachádzavosti. Personálna agentúra odhalila tie najbizarnejšie dôvody, prečo kandidáti zrušili pohovory.

„Stalo sa nám, že kandidát sa rozhodol neprísť na pohovor, pretože mu nevyhovovalo počasie. Prípadne avizoval rodinný problém, ktorý sa neskôr ukázal ako vymyslený,“ uvádza Katarína Garajová, generálna riaditeľka personálnej agentúry MAXIN'S GROUP, len malú ukážku odôvodnení, s ktorými sa stretáva.

Nedvíhajú telefón, nestihnú, zabudnú

Podľa jej skúseností sú takzvané „no shows“ čoraz bežnejšie a potvrdzujú to aj štatistiky. Podľa štúdií roku 2022 nárast ghostingu zo strany uchádzačov v porovnaní s minulosťou zaznamenalo až 77 percent zamestnávateľov. „V posledných rokoch naozaj sledujeme trend, že ašpiranti na pracovné miesto si v niektorých prípadoch menej vážia proces výberu a náboru. Aj flexibilné pracovné príležitosti im dávajú väčšiu voľnosť v rozhodovaní,“ hodnotí odborníčka.

Takíto kandidáti buď vôbec nedvíhajú telefón ani po opätovnom kontaktovaní, alebo síce komunikujú, no nakoniec sa nedostavia. K najčastejším uvádzaným výhovorkám podľa Kataríny Garajovej patrí údajná autonehoda, choroba, úmrtie v rodine – aj opakované, prípadne uchádzač prísť „nestihol“ alebo zabudol.

Ľubica Melcerová, Ide o peniaze Čítajte viac Slováci a platy v roku 2025: Kto si polepší a kto ostane sklamaný? Plus praktické rady ako si vyrokovať vyšší plat

Manželka plakala, rodina vymiera

V absurdnosti argumentov neúčasti na pracovnom pohovore dokážu byť záujemcovia mimoriadne kreatívni. „Jeden kandidát zrušil nástup, lebo nemal na byte pergolu. Iný sa otočil a vrátil domov, lebo manželka plakala. Ďalší nemal na cestu do práce, lebo si kúpil celý balík cigariet, jednej trojici sa zas ‚zlomilo‘ auto. Stretávame sa aj so seriózne znejúcimi príčinami, akým je úmrtie strýka. Keď sme však dotyčného na pohovor volali znova, zomreli mu aj obaja rodičia – tak sme len popriali úprimnú sústrasť,“ hovorí riaditeľka personálnej agentúry.

Najčastejšie výhovorky kandidátov o prácu

  • údajná autonehoda, choroba, úmrtie v rodine – aj opakované
  • uchádzač prísť nestihol alebo zabudol
  • rodinné problémy
  • problémy s autom

Odvrátená strana vtipných príhod

Neprítomnosť uchádzača sa však nekončí úsmevnou príhodou, tento jav sa môže stať vážnym problémom pre personálne agentúry a zamestnávateľov. Každá „no-show" epizóda nielen míňa čas a zdroje firmy, ale ovplyvňuje aj jej celkovú produktivitu. „V prípade, že plánujete päť pohovorov, ale len dvaja uchádzači prídu a ani jeden z nich nevyhovuje, ste nútení plánovať pohovory ešte raz, čím sa obmedzujú vaše možnosti výberu kandidátov. Navyše, ak máte ďalších zamestnancov, ktorí sedia na pohovore, aj ich čas je premárnený,“ vysvetľuje Katarína Garajová.

Schôdzky rušia mladí a nezodpovední

Otázka je, prečo sa kandidát po prejavenom záujme začne vykrúcať. Nerealistické dôvody zvyknú zakrývať tie skutočné – uchádzači prijmú ďalšiu pracovnú ponuku, cítia sa nepríjemne pri rušení schôdzky, alebo zistia, že daná práca nie je pre nich. Personalistka upozorňuje aj na ďalšie možné vysvetlenie. „Podľa našich dát rušia pohovory častejšie mladší kandidáti, najmä tí, ktorí majú menej skúseností na trhu práce. Môže to vyplývať z nižšej miery zodpovednosti alebo väčšej neistoty v prípade kariérneho smerovania. Starší kandidáti zvyčajne pristupujú k pohovorom s väčšou vážnosťou,“ konštatuje odborníčka.

Ako odbúrať neserióznych

Ako sa podobným ťažkostiam vyhnúť? Na nedostatok spoľahlivosti kandidátov recruiter síce dosah nemá, no tých kvalitných pomôžu motivovať zlaté pravidlá vedenia náborového procesu. Katarína Garajová odporúča poskytovať vopred jasné informácie o pracovnej pozícii, zrozumiteľne komunikovať, byť transparentní v otázke platov aj benefitov, skrátiť dobu medzi kontaktovaním uchádzača a spätnou väzbou a investovať do budovania silného obrazu zamestnávateľa.

home office, žena, práca, raňajky, radosť Čítajte viac Home office je možné vykonávať aj z chaty, či iného miesta. Čo ale preto musíte urobiť? Pozrite si, čo radia právnici

Čo znamená no-show

Tento výraz pochádza z angličtiny a jednoducho povedané znamená, že uchádzač sa na pohovore neukázal. Niektorí zdôvodnia svoju neúčasť bizarnými výhovorkami, iní sa neobťažujú ani tým. Vo všeobecnosti platí, že človek, ktorý má o prácu skutočný záujem, na dohodnutý pracovný pohovor príde.

Jeden kandidát zrušil nástup, lebo nemal na byte pergolu. Iný sa otočil a vrátil domov, pretože manželka plakala. Ďalší nemal na cestu do práce, lebo si kúpil cigarety.

Čo je gaslighting

Tento anglický výraz sa používa na označenie psychologickej manipulácie, ktorá spôsobuje, že druhá strana pochybuje o vlastnej realite, o svojich pocitoch a skúsenostiach. Dlhodobý gaslighting (čítaj geslajtink) spôsobuje obeti vážnu psychickú ujmu. Pojem pochádza z britskej divadelnej hry Gas Light z roku 1938, viac ľudí pozná filmovú adaptáciu Gaslight z roku 1944. Vo filme Ingrid Bergmanová hrá manželku, ktorú manžel presviedča, že sa zbláznila, a opakovane popiera, že jej zážitky sú skutočné. Napríklad kradne z domu predmety a potom ju obviňuje, že ich schováva, a tvrdí jej, že si len predstavuje kroky, ktoré počuje v noci. Gaslighteri sa zvyčajne cítia neistí a sami pred sebou aj pred druhými sa snažia posilniť pomocou klamstiev a skreslení skutočnosti.

Gaslighting v práci je veľmi škodlivý

Negatívne účinky gaslightingu sú veľké v osobných aj pracovných vzťahoch. Môžu viesť k depresii, úzkosti, pocitom bezmocnosti a pochybnostiam o sebe. Tieto pochybnosti môžu byť až také veľké, že jedna strana môže pochybovať o svojom úsudku a vnímaní. V kontexte pracovných pohovorov označuje gaslighting situáciu, keď sa uchádzač (alebo personalista) po prvom kontakte už nikdy viac neozve, nekomunikuje, zablokuje si číslo, neodpovedá ani nedá druhej strane žiadne vysvetlenie svojho konania.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #absolventi #hľadanie práce #pracovný pohovor #zamestnanci #trh práce #vysokoškolskí absolventi