Za jednu dekádu sa oficiálne vysťahovalo zo Slovenska spolu so vzdaním sa trvalého pobytu takmer 40-tisíc obyvateľov. Podľa štatistík OECD a Eurostatu žije a pracuje v zahraničí približne 300– až 350-tisíc Slovákov. Od roku 2013 počet vysťahovaných, ktorí sa vzdali trvalého pobytu, rastie geometrickým radom. Z údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že kým v roku 2013 sa z trvalého pobytu na Slovensku odhlásilo 2 270 ľudí, o rok neskôr ich bolo 3 644. Rok 2021 atakoval hranicu štyroch tisíc (3 842) a v ďalších dvoch rokoch sa trvalého pobytu ročne vzdalo takmer 5 tisíc obyvateľov Slovenska, konkrétne 4 468 v roku 2022 a 4 522 v roku 2023.
Bez bytu a bez rodiny?
„Nie vždy je jednoduché ponechať si na Slovensku trvalé bydlisko, pokiaľ človek nevlastní nehnuteľnosť a nemá rodinu, prípadne sa jeho životné okolnosti vyvinuli tak, že u nikoho z príbuzných nemôže mať trvalý pobyt. Tieto problémy dokáže vyriešiť virtuálny trvalý pobyt,“ povedal Lukáš Adamec z MojeSidlo.sk. Čo znamená virtuálny trvalý pobyt? S virtuálnym trvalým pobytom sa dá za poplatok prenajať adresa trvalého pobytu, ktorá je uvedená aj v občianskom preukaze a pase. Okrem služieb, ktoré sú na danej adrese dostupné pre rezidentov, je možné na adrese virtuálneho trvalého bydliska napríklad prijímať poštu do označenej poštovej schránky.
S trvalým pobytom na Slovensku má každý Slovák žijúci v zahraničí prístup k právnej ochrane alebo sociálnej pomoci.
Dôchodok, poistenie, operácia
Ako uvádza Lukáš Adamec, virtuálna adresa, aj keď neznamená fyzický pobyt na Slovensku, umožňuje udržiavať oficiálne spojenie so Slovenskom. V praxi to znamená napríklad prístup k verejnej zdravotnej starostlivosti. S trvalým pobytom je človek žijúci alebo pracujúci v zahraničí považovaný za daňového rezidenta Slovenska, čo môže mať vplyv na jeho povinnosti a práva v oblasti sociálnych dávok, napríklad dôchodku a iných výhod či služieb, ktoré Slovensko poskytuje cez sociálne poistenie.
Reálne vonku, papierovo doma
Aj keď už fyzicky nežijete doma, treba dobre zvážiť, či prerušíte oficiálne spojenie so Slovenskom. Z trvalého pobytu vám totiž vyplývajú určité výhody, ktoré bez neho nemáte. S trvalým pobytom na Slovensku má každý Slovák žijúci v zahraničí prístup k právnej ochrane v prípade, že sa v zahraničí ocitne v právnych problémoch, v pracovnom konflikte alebo potrebuje sociálnu pomoc. Trvalé bydlisko na Slovensku uľahčuje prístup k slovenským bankovým účtom a finančným produktom. Ak má človek podnikajúci v zahraničí aspoň virtuálnu adresu na Slovensku, môže ju využiť ako sídlo svojej firmy, čo je výhodné, pokiaľ je slovenský právny, odvodový alebo daňový rámec výhodnejší ako v krajine, kde žije.
Kedy musíte zrušiť trvalý pobyt na Slovensku
Slováci sú povinní odhlásiť si trvalý pobyt, ak sa rozhodnú trvalo žiť v zahraničí a nemajú na Slovensku bydlisko. V praxi však mnohí, ktorí žijú dlhodobo v zahraničí, ponechávajú si trvalý pobyt na Slovensku, aby mohli využívať určité služby spojené s bydliskom na Slovensku, a to aj napriek tomu, že by mali túto povinnosť splniť.
Čo hovorí zákon
Významným inštitútom, ktorý upravuje zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, a od ktorého sa odvodzuje mnoho ďalších, najmä verejnoprávnych súvislostí, je trvalý pobyt, príp. prechodný pobyt. Tento zákon upravuje práva a povinnosti občanov Slovenskej republiky pri hlásení ich pobytu, práva a povinnosti obcí pri vedení evidencie pobytu občanov, zriadenie registra obyvateľov Slovenskej republiky, centrálnej ohlasovne a registra fyzických osôb, úlohy štátnych orgánov a obcí súvisiace s vedením registra, registra fyzických osôb a centrálnej ohlasovne, poskytovanie údajov z evidencie pobytu občanov, z registra, registra fyzických osôb a centrálnej ohlasovne. Zákon predovšetkým ukladá občanom povinnosť hlásiť začiatok a koniec pobytu v obci. Pobytom sa rozumie jednak trvalý pobyt a jednak prechodný pobyt. Hlásenie pobytu má len evidenčný charakter a nezakladá žiadne právo k budove ani k jej vlastníkovi. Občan hlási v rozsahu ustanovenom predmetným zákonom miesto, začiatok a skončenie svojho pobytu v obci. Ohlasovňou pobytu je teda obec, V Bratislave a v Košiciach mestské časti a vo vojenskom obvode príslušný štátny orgán podľa osobitného zákona.