Máte viac ako 45 rokov? Nepotešíme vás. Po tomto veku sa už platy nezvyšujú. Kto má výnimku?

S rozširovaním kvalifikácie, zmenou práce či kariérnym rastom je spájané aj zvýšenie platu, ktoré však má strop. Analýza dát portálu Platy.sk ukázala, že rast finančného ohodnotenia sa zastavuje okolo 45 rokov. Medzi jednotlivými odvetviami sú však rozdiely a v prípade manažérskych pozícií nastáva platový vrchol neskôr.

22.05.2025 13:40
debata (1)
Ako sa počíta výplata v roku 2025: Kto dostane viac, kto menej a o koľko?
Video
Zdroj: TV Pravda

Z dát portálu Platy.sk vyplýva, že spomedzi vekových skupín zarábajú tento rok najviac pracujúci, ktorí majú 35 až 44 rokov. Ich priemerný mesačný základný plat v hrubom predstavuje 1 921 eur. Nasledujúca veková skupina zarába v priemere o 100 eur menej, čo predstavuje pokles o necelých 6 percent.

Tento trend nie je novinka. Vlani bol rozdiel v priemernom plate týchto dvoch vekových skupín rovnaký, v roku 2019 dokonca až 200-eurový. „Hlavný dôvod je, že zamestnanci a zamestnankyne v tomto veku už často dosiahli svoj platový strop v rámci pozície, ktorú zastávajú. Bez kariérneho postupu alebo zmeny zamestnávateľa býva ďalší rast mzdy obmedzený. Zároveň sa v čase znižuje pracovná mobilita, starší zamestnanci sa menej často uchádzajú o nové príležitosti, čím sa pripravujú o potenciálne navýšenia.

Svoju rolu zohráva aj príchod mladších odborníkov a odborníčok so zručnosťami prispôsobenými súčasným trendom, najmä v technických a digitálnych odboroch. Výsledkom je, že zamestnávatelia nie vždy reflektujú prínos skúseností starších zamestnancov aj primeraným finančným ohodnotením,“ vysvetľuje Radoslav Rezák, riaditeľ Alma Career Slovakia.

Analýza: Po 45-ke sa rast platov zastavuje
Analýza: Po 45-ke sa rast platov zastavuje
+1Analýza: Po 45-ke sa rast platov zastavuje

V IT sektore platy rastú dlhšie

Zaujímavé rozdiely vidno medzi odvetviami. Zatiaľ čo tento trend platí v prípade ekonomiky či obchodu a zamestnanci a zamestnankyne starší ako 45 rokov majú nižší plat, IT sektor a výroba evidujú zmeny u o 10 rokov starších. Na pozíciách vo výrobe sa priemerný základný mesačný plat dostane u skupiny od 25 do 34 rokov na 1 420 eur a na takmer rovnakej úrovni je aktuálne aj u kolegýň a kolegov, ktorí majú aj o 20 rokov viac. Nižší príjem portál Platy.sk eviduje u ľudí po 55-ke.

Zatiaľ čo vo výrobe je plat medzi vekovými skupinami dlho porovnateľný, v IT sektore rastie. Priemerný plat pracujúcich v tejto oblasti vo veku od 25 do 34 rokov je 2 450 eur, nasledujúce dve vekové skupiny majú v priemere o 340 eur viac – takmer 2 800 eur. V 45 rokoch tu síce pracujúci dosiahnu strop, no priemerný plat ostáva takmer rovnaký. Nižšie finančné ohodnotenie portál eviduje až u starších, zamestnanci v informačných technológiách, ktorí majú viac ako 55 rokov, zarábajú v priemere 2 700 eur mesačne. Z percentuálneho hľadiska je to v porovnaní s celkovým priemerom aj výrobou menší rozdiel.

Manažérske pozície odďaľujú platový vrchol

Rast platu často súvisí s postupom na vedúce pozície. Najvyššie platy majú na Slovensku vrcholoví manažéri a manažérky, ktorých finančné ohodnotenie sa zlepšuje aj po 45. roku života. Priemerný základný mesačný plat pracujúcich od 35 do 44 rokov vo vrcholovom manažmente je necelých 3 800 eur, tí od 45 do 54 rokov majú v priemere 4 150 eur. Zárobok starších vrcholových manažérov a manažérok je už o 500 eur nižší.

Aj keď rast platov po určitom veku spomaľuje alebo sa zastaví, neznamená to, že starší zamestnanci strácajú hodnotu. Skúsenosti, stabilita a schopnosť mentorovať mladších kolegov sú v mnohých tímoch nenahraditeľné. O to dôležitejšie je, aby firmy zohľadňovali nielen výkon, ale aj dlhodobý prínos zamestnancov. V prostredí, kde sa mení trh práce a čelíme demografickej kríze, sa spravodlivé ohodnotenie všetkých generácií stáva čoraz dôležitejšou témou.

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mzda #plat #zamestnanec #výška platu