Práca 4 dni v týždni? Požiadavky zamestnancov prekvapujú. Plat už nie je na prvom mieste

Rýchlosť, s akou sa mení svet okolo nás, formuje aj svet práce, a to nielen na strane zamestnancov, ale aj zamestnávateľov. Tí, ktorí sa prispôsobia, získavajú konkurenčnú výhodu. Tí, ktorí váhajú, čelia odlivu talentov aj stagnácii.

28.05.2025 06:00
debata
IDE O PENIAZE - Ako si nájsť dobrú a dobre platenú brigádu
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Predstava o ideálnom zamestnancovi prešla za posledné desaťročia zásadnou transformáciou. Ešte donedávna sa za najväčšiu výhodu považovala vernosť firme a špecializácia v úzkej oblasti. Dnes sú tieto hodnoty nahrádzané požiadavkami na flexibilitu, technologickú gramotnosť a schopnosť zvládať zmeny.

Kedysi vernosť, dnes zmysel a rovnováha

Kým generácie našich rodičov a starých rodičov boli zvyknuté pracovať v jednej firme aj celý život, súčasní zamestnanci majú iné priority. „V minulosti dominovala stabilita a dôraz na odborné znalosti. Dnes sú v popredí flexibilita, schopnosť adaptácie a technologické zručnosti,“ hovorí Katarína Garajová, generálna riaditeľka personálnej agentúry MAXIN'S Group.

Dnešní zamestnanci, najmä z mladej generácie prichádzajúcej na trh práce, hľadajú zmysluplnú prácu a očakávajú rešpekt k ich osobnému času. „Sú pre nich dôležité medziľudské vzťahy, pracovné podmienky a celková atmosféra. Platové podmienky už nie sú automaticky na prvom mieste,“ potvrdzuje Dávid Greňa, zakladateľ siete Pekárova žena. V jeho pekárskej prevádzke, kde práca z domu neprichádza do úvahy, sa snažia vyjsť zamestnancom v ústrety inak – napríklad flexibilným pracovným časom, možnosťou plánovania zmien, výmenami medzi kolegami či citlivým zohľadnením ich osobných potrieb.

Flexibilita ako nová norma

Flexibilita už nie je benefitom navyše, ale očakávaným štandardom. „Flexibilný pracovný čas, práca z domu alebo štvordňový pracovný týždeň sú čoraz častejšie súčasťou pracovných ponúk,“ pokračuje Katarína Garajová. Podľa nej zamestnávatelia reagujú na zmeny v hodnotách zamestnancov a čoraz viac investujú do prostredia, ktoré podporuje nielen výkon, ale aj psychickú pohodu.

V Edenred Slovakia reagujú na zmeny takto: „Naši zamestnanci majú možnosť pracovať z domu alebo z kancelárie, čo im umožňuje lepšie si organizovať čas. Work-life balance sa pre nich stal prioritou,“ uvádza Lívia Bachratá. Firma si uvedomuje, že spokojnosť zamestnancov sa premieta aj do ich výkonu a lojality.

zamestnanci, notebook, laptop, pracovníci, korporát Čítajte viac Nie je to o plate ani o benefitoch. Toto je dôvod, prečo zamestnanci odchádzajú + príklad z praxe

Rozdiel medzi áno a nie

Rovnako sa k trendom stavia aj spoločnosť Metrans Danubia. „Dnes je bežné, že kandidáti si kladú otázku, ako im zamestnávateľ umožní zladiť prácu so životom. Tento faktor môže rozhodnúť o tom, či prijmú ponuku alebo nie,“ upozorňuje CEO Peter Kiss.

V mnohých podnikoch však nie je reálne možné pracovať z domu. „Sme výrobná firma, takže home office u nás možný nie je. Aj na obchodných oddeleniach je nutná úzka spolupráca s výrobou a expedíciou, Ale aspoň čiastočnú flexibilitu zamestnancom umožňujeme, najmä mamičkám po materskej dovolenke – formou skrátených úväzkov či možnosti pracovať z domu v prípade potreby,“ opísal realitu Tomáš Barbořík, riaditeľ JAP FUTURE.

Ľudia nie sú zdroje

Dobrý zamestnávateľ je dnes ten, kto chápe, že zamestnanec je viac než len „ľudský zdroj“. Je to osobnosť so svojimi potrebami, ambíciami a životným štýlom. A dobrý zamestnanec vie, že úspech neprichádza bez ochoty sa učiť a prispôsobovať.

Budúcnosť trhu práce bude formovaná tými firmami, ktoré dokážu vytvoriť zdravú rovnováhu medzi očakávaniami a realitou, a ktoré si uvedomujú, že ľudia nie sú len súčasťou systému, ale jeho motorom.

Investície do rozvoja

V čase rýchlej automatizácie a nástupu umelej inteligencie sa neustále vzdelávanie stáva základnou podmienkou pre zachovanie konkurencieschopnosti. A to nielen u zamestnancov, ale aj u zamestnávateľov. V Edenred sa vzdelávaniu venujú dlhodobo: „Naši zamestnanci majú prístup k rôznym školeniam a rozvojovým programom. Získavajú nové zručnosti, posilňujú odbornosť, ale aj motiváciu a lojalitu.“

Odborníci, ktorí rozvíjajú svoje mäkké zručnosti, ale sledujú aj zmeny na trhu a legislatívne zmeny, boli v špecializovaných oblastiach pracovného trhu žiadaní vždy. Do ich vzdelávania vedenie spoločností investuje aj dnes nemalé prostriedky. „Po celý čas existencie mojej firmy kladiem na prvé miesta a vysoký dôraz na profesionalitu a odbornú zdatnosť. Školíme sa pravidelne ako firma aj ako jednotlivci,“ zdôrazňuje Karin Zápalová z realitnej kancelárie KARIN & PARTNERS.

práca, zamestnanie, firma, skupina, zamestnanci, kancelária, spolupráca Čítajte viac Pracovný trh sa zásadne mení, ohrozuje starších zamestnancov. Tu je jeden zo spôsobov, ako si udržať pracovné miesto

Vitajte na palube

Význam učenia sa si uvedomujú aj v tradičnejšom prostredí, akým je potravinárska výroba. „Technológie a očakávania zákazníkov sa vyvíjajú veľmi rýchlo. Investujeme do školení v oblasti bezpečnosti, technológií a manažérskych zručností. Veľmi sa osvedčili aj návštevy iných pekární, kde sa kolegovia inšpirujú a zároveň budujú tímového ducha,“ zapája sa Dávid Greňa.

Vzdelávanie a systém rýchleho zapracovania sa začal byť dôležitý aj pre uchádzačov o prácu. „Už pri pohovore pýtajú na onboarding a adaptačný proces. Preto máme vypracovaný celý plán, ktorý je individuálny a prispôsobený konkrétnym potrebám nového kolegu. Je rozdelený do niekoľkých fáz podľa dní a týždňov a zohľadňuje konkrétnu pozíciu,“ uvádza Tomáš Barbořík.

Rozmanitosť ako výhoda

„V súčasnosti, keď čelíme nedostatku pracovnej sily, je nevyhnutné rozšíriť naše obzory a dať šancu aj tým, ktorí boli v minulosti prehliadaní,“ hovorí Katarína Garajová. Investícia do marginalizovaných skupín môže byť pre firmy obohatením.

Spoločnosti, ktoré hľadajú riešenia v čase personálnej krízy, začínajú vnímať aj hodnotu diverzity. „Zamestnávanie ľudí z rôznych prostredí prináša nové pohľady, skúsenosti aj prístup k práci,“ pokračuje odborníčka z personálnej agentúry. Vytvorenie inkluzívneho prostredia, kde každý zamestnanec cíti, že má priestor rásť a byť vypočutý, je dnes strategickou výhodou.

Peter Kiss dodáva: „Hľadáme zamestnancov nielen podľa kvalifikácie, ale aj podľa ich postoja a schopnosti rozvíjať sa. Dôležitá je ochota učiť sa, komunikovať a byť súčasťou tímu.“

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kariéra #zamestnanci #zamestnávatelia #trh práce