Počet pracujúcich na Slovensku dosiahol maximum v ére samostatnosti. V roku 2019 pracovalo 2,5 milióna obyvateľov, pričom až 94% z nich je v produktívnom veku.
V najpostihnutejších oblastiach sveta sa práca z domu stala namiesto alternatívy priam nevyhnutným riešením.
Ako si správne vybrať z viacerých pracovných ponúk? Čo všetko treba vziať do úvahy?
V rámci Európy patríme k štátom, kde na zmeny pracuje najvyšší podiel zamestnancov. Má to svoje výhody, ale aj nevýhody. Na čo si treba dávať najväčší pozor?
Najväčšie nedostatky pracovných síl pociťujú odvetvia cestovného ruchu, gastra, informačných technológií a techniky a rozvoja.
Úspech pri pracovnom pohovore nik nemá vopred istý, ale sú veci, ktoré personalistov v rámci výberového konania spoľahlivo odradia.
Prevažne z domu pracuje 3,6 % Slovákov, priemer EÚ je 5,2 %
Nových ľudí hľadalo vlani viac ako tisíc škôl. Najväčší dopyt je po učiteľkách a učiteľoch základnej školy.
Uchádzačom o zamestnanie prekážajú otázky týkajúce sa rodinného stavu, detí či sexuálnej orientácie. Odborníci radia ponechať tieto otázky bez odpovede.
Ste pracujúci penzista? Prečítajte si, ako ste na tom s daňovým priznaním. Musíte ho podať? Ak chcete naspäť zaplatené dane, neváhajte s jeho podaním.
Prinášame vám tipy, ako uspieť na pohovore a čomu sa vyhnúť pri vyjednávaní o plate. Najdôležitejšie z nich: Aktualizujte si životopis a dobre sa pripravte.
Okrem iného nemusí ani jeden z nich platiť odvody. Na čo ešte majú pracujúci penzisti nárok?
Popri penzii pracuje čoraz viac najmä starobných dôchodcov: V decembri 2017 ich bolo 242 817, rok potom 253 714. Vlani ich Sociálna poisťovňa evidovala 267 326.
Aký je rozdiel medzi starobným dôchodcom, ktorý pracuje a dostáva aj penziu, ktorý len pracuje a pracujúcim predčasným dôchodcom? Ukážeme vám na príkladoch.
Pri výbere oblečenia na pracovné interview sa vyhnite červenej, žltej či fialovej farbe, radia personalisti. Nič však nepokazíte hnedou, modrou či zelenou.
Krajinou, do ktorej zamestnávatelia v minulom roku najčastejšie vysielali svojich zamestnancov, bolo Nemecko.
Len 21 krajín Európskej únie má zavedenú garantovanú spodnú hranicu príjmu. Slovensko sa s výškou 580 eur zaradilo tento rok na 15-ste miesto.
Počet ľudí v dôchodkovom veku, ktorí pracujú, v posledných rokoch narastá. Ku koncu decembra 2019 ich bolo 267 326.
Odvodová úľava pri zamestnávaní osôb, ktoré boli dlhodobo bez práce, sa v tomto roku uplatňuje do príjmu 678,71 eura.
Dávky pre rodiny s deťmi, príspevky pre zdravotne postihnutých ľudí, ale aj zamestnanosť. Úrady práce majú široký záber, nielen starostlivosť o nezamestnaných.
Počet ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk medziročne klesol. Zamestnávateľov však môže tešiť stúpajúci počet reakcií na voľné pracovné miesta.
Kedy vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti? Môže uchádzač o zamestnanie pracovať? A čo čerství absolventi škôl?
Jedna je absolútnou víťazkou z roku 2016, druhá v súťaži Podnikateľka Slovenska uspela o rok neskôr v kategórii Úspešná živnostníčka. Dnes podnikajú spolu.
Súvisia najmä s nárokom na materské, príspevkami na dieťa, štúdiom na slovenskej či zahraničnej vysokej škole a s dôchodkami. Na toto všetko sa pýtate:
Rozdiely medzi mužmi a ženami na Slovensku sa vyrovnávajú len veľmi pomaly. Ukázali to najaktuálnejšie dáta Európskeho inštitútu pre rodovú rovnosť (EIGE).