Podľa informácií z poisťovní ku krádežiam vlámaním a k vandalizmu dochádza najmä počas letných dovoleniek. Vtedy hrozí aj zvýšené riziko úniku vody z vodovodných potrubí. „Aj malý pramienok unikajúcej vody pri niekoľkodňovej neprítomnosti môže spôsobiť rozsiahle škody,“ upozorňuje Lucia Muthová z Allianz poisťovne. Leto je aj obdobím búrok, ktoré môžu spôsobiť škody najmä na citlivejších elektronických zariadeniach. „Nehnuteľnosť je počas majiteľovej neprítomnosti vystavená aj ďalším nebezpečenstvám, akými sú povodeň alebo záplava, zasiahnutie lavínou, zosuv pôdy, zrútenie skál, pád stromov, víchrica, krupobitie,“ dodáva Zuzana Hliváková z poisťovne Generali.
Živelné pohromy sú nevyspytateľné, istými opatreniami sa však riziko škôd dá znížiť. Dôležité je uschovať si cenné veci a peniaze v trezore alebo v banke a pred odchodom sa ubezpečiť, či sú všetky okná i dvere uzamknuté. Ak sa chystáte na dlhší čas opustiť svoju domácnosť, mali by ste poprosiť susedov, aby vám raz do týždňa vyzdvihli poštu. Nahromadená korešpondencia je jasným znakom pre zlodejov. Prípadné materiálne škody dokáže zmierniť vhodné poistenie domácnosti. Poškodenie nehnuteľnosti môžu zapríčiniť aj susedia, keď im praskne vodovodné potrubie a unikajúca voda zatopí spodný byt alebo vinou susedov vznikne požiar či výbuch. Ako teda ochrániť domácnosť pred pohromou? Pred škodami z vodovodných zariadení byt alebo dom spoľahlivo ochráni uzatvorenie hlavného prívodu vody. Pred poškodením elektronických zariadení v dôsledku úderu blesku ochráni ich odpojenie od elektrickej siete a anténnych pripojení.
To zároveň znižuje riziko požiaru od elektrických spotrebičov. „Nedbanlivosť sa môže vypomstiť, ak zabudnete vypnúť žehličku, fén či kulmu na vlasy, kde vzniká nebezpečenstvo požiaru skratom motora,“ vysvetľuje Hliváková. Vhodné je preto nechať pripojené len zariadenia, ktoré musia byť v prevádzke, napríklad mraznička, napájanie zabezpečovacieho systému a podobne. Vzhľadom na možné vniknutie atmosférických zrážok a pre predchádzanie škodám, ktoré spôsobuje víchrica, je vhodné skontrolovať správnosť uzatvorenia okien.
Podľa skúseností správcovskej spoločnosti Spokojné bývanie dovolenka jedného obyvateľa môže byť nepríjemná pre celý dom – stačí zabudnúť uzavrieť jeden uzáver. V jednom dome museli majiteľku bytu odvolať zo zahraničia, lebo v jej byte unikal plyn a od dodávok bolo odstavených všetkých 40 bytov v celom vchode. „Nebolo to zavinením majiteľky, chyba bola v sporáku. Plynári pri tlakovej skúške únik zistili a majiteľka bytu musela na vlastné náklady prerušiť dovolenku a vrátiť sa domov,“ hovorí Jana Adamová, správca bytových domov správcovskej spoločnosti Spokojné bývanie. Preto je dobré nechať dôveryhodným susedom kľúče od bytu, aby ich mohli použiť v prípade, že to bude nevyhnutné.
Okrem toho je dobré informovať o mieste pobytu a o čase návratu zástupcu vlastníkov bytov, ktorý je v kontakte so správcom. Ak vznikne problém, ktorý nie je akútny a susedia vedia, že sa vrátite o dva dni, nebudú alarmovať políciu ani havarijnú službu. Čo robiť, ak sa zistí únik plynu, vody či problém s kanalizáciou alebo s ústredným kúrením? Ak to nie je požiar, vždy treba volať havarijnú službu alebo správcu bytového domu. V každom dome by mal byť k dispozícii telefonický kontakt na havarijnú službu na viditeľnom mieste a pre istotu je dobré mať ho napísané aj doma.
Čo treba spraviť pred odchodom z domu
- vypojiť z elektriny spotrebiče (aspoň počítače, televízne prijímače, prehrávače a pod.)
- uzavrieť hlavný prívod teplej vody do bytu
- uzavrieť hlavný prívod studenej vody do bytu
- uzavrieť hlavný prívod plynu do bytu
- informovať o mieste svojho pobytu a o čase návratu zástupcu vlastníkov bytov
- zabezpečiť byt či dom proti zlodejom