Domov chráňte v lete aj pred ohňom

V letných mesiacoch vzniká najviac požiarov v bytoch alebo rodinných domoch pre ľudskú nedbalosť a neopatrnosť. Ľudia podceňujú možné riziká a často na to doplatia škodami na majetku, ale aj na životoch. V bytoch a domoch eviduje Hasičský a záchranný zbor 823 požiarov za pol roka.

25.07.2010 08:49
Oheň, plameň, krb Foto:
Až v 65 percentách požiarov je príčinou neopatrnosť.
debata

Majitelia bytov nechávajú zapojené elektrospotrebiče bez dozoru, vzniká preťaženie elektrickým prúdom, majú elektroinštaláciu v zlom technickom stave alebo vykonávajú neodborné zásahy do elektroinštalácie a spotrebičov, pri ktorých nedodržiavajú bezpečnostné pokyny a odporúčania výrobcov (používajú nebezpečné horľavé látky, neodborne skladujú a manipulujú horľavé látky a podobne).

„Až v 65 percentách požiarov je príčinou práve neopatrnosť. Každoročné štatistiky poukazujú na to, že ľudia sú nepoučiteľní, pričom za ostatný polrok 2010 pri nich zomrelo 10 osôb a 58 bolo zranených,“ upozorňuje Silvia Jančovičová, hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Hasiči radia, že pred každým odchodom z domu alebo bytu treba urobiť opatrenia, ktoré môžu zabrániť jeho vzniku a šíreniu. Tento krok je na každom majiteľovi bytu, ale oplatí sa dodržiavať aspoň základné bezpečnostné pravidlá a nepodceňovať riziká. Základné opatrenia bezpečnosti pred požiarom sú: skontrolovať, či je uzavretý prívod plynu a či sme neponechali zapojené elektrospotrebiče bez dozoru, s výnimkou chladničky a mrazničky. Z elektrickej siete treba odpojiť aj televízor. V spoločných priestoroch bytových domov alebo na balkónoch je nebezpečné skladovať staré noviny, časopisy, nábytok a podobne, pretože tým vytvárame možné cesty na šírenie požiaru. Požiar bytu môže spôsobiť aj sused fajčiar, ktorý nedbalo odhodí ohorok na balkón alebo cez otvorené okno do bytu.

Svoju domácnosť si majitelia bytov môžu vybaviť aj elektrickou požiarnou signalizáciou, rôznymi hlásičmi, ktoré reagujú na viacero produktov horenia – na dym a zvýšenú teplotu. Aj v prípadoch neprítomnosti majiteľov spustený hlásič môže upozorniť na vzniknuté nebezpečenstvo suseda. Pred dlhšou dovolenkou je dobré požiadať známych alebo susedov, aby opustený byt niekoľko ráz skontrolovali­.„Môžete aj preventívne zvýšiť protipožiarnu odolnosť stavebných materiálov a konštrukcií rôznymi látkami a nátermi, ktoré poskytujú špecializované firmy. Predĺžite tak schopnosť materiálu odolávať dôsledkom požiaru až o niekoľko minút,“ radí Jančovičová. Niektoré firmy predávajú jednoduché samočinné hasiace zariadenia, ktoré môžu byť stabilne upevnené na stene a v prípade požiaru reagujú na nárast teploty, pri dosiahnutí maximálnej prípustnej teploty prasknú a do okolia sa uvoľní hasiaca látka.

V každom prípade je dôležité prehodnotiť skutočnosť, či sme požiar schopní samostatne uhasiť vlastnými silami, alebo či je nutné povolať na pomoc hasičov. „Rozhodne občanom neodporúčame pokúšať sa likvidovať rozsiahly požiar samostatne, pretože veľmi rýchlo môže dôjsť k tragédii,“ upozorňuje Jančovičová.

Ochrana bytu pred požiarom

  1. Pred každým odchodom z domu alebo bytu je potrebné skontrolovať, či je uzavretý prívod plynu, či sme neponechali zapojené elektrospotrebiče bez dozoru s výnimkou chladničky a mrazničky.
  2. Z elektrickej siete odpojíme aj televízny prijímač, ktorý už vo viacerých prípadoch spôsobil požiar v dôsledku technickej poruchy alebo búrky.
  3. V spoločných priestoroch bytových domov alebo na balkónoch neskladujeme staré noviny, časopisy, nábytok a pod., pretože vytvárame možné cesty na šírenie požiaru v objekte.
  4. Upozorníme susedov – požiar bytu môže spôsobiť aj sused fajčiar, ktorý nedbalo odhodí ohorok na váš balkón alebo cez otvorené okno do bytu.
  5. Preventívne možno zvýšiť protipožiarnu odolnosť stavebných materiálov a konštrukcií rôznymi látkami a nátermi alebo zabezpečiť domácnosť samočinným hasiacim zariadením, ktoré sa aktivizuje pri dosiahnutí maximálnej prípustnej teploty
  6. Pri mimoriadnych udalostiach treba volať linku 150.

ZDROJ: HASIČSKÝ A ZÁCHRANNÝ ZBOR

Otázky a odpovede

Ako zabezpečiť pred dovolenkou byt s plynovým sporákom?

Odporúčame presvedčiť sa, či sú ovládacie gombíky horákov v polohe 0. V prípade ľahšej dostupnosti sporákového uzatváracieho ventilu (nachádza sa na prívodnom potrubí alebo hadici k sporáku) odporúčame aj ten uviesť do polohy 0.

Ak má domácnosť aj iné spotrebiče na plyn, vyžaduje si to ďalšie opatrenia?

Každý plynový spotrebič, ktorý dlhší čas nepoužívame, musí mať ovládacie prvky vždy v polohe 0. Ak má spotrebič aj prívod elektrickej energie, je vhodné ho tiež odpojiť od elektriny. Každý plynový spotrebič by mal mať na prívodnej plynovej hadici aj svoj uzatvárací ventil, ktorý môžeme taktiež uzatvoriť. Po návrate z dovolenky je potrebné najprv otvoriť uzatváracie ventily, pripojiť elektrický prúd (ak je naň spotrebič napojený) a potom plynový spotrebič zapnúť, resp. používať tak ako pred dovolenkou.

Čo sa môže stať, keď uniká plyn?

Zemný plyn je bez zápachu, preto sa doň na jeho identifi -káciu pridáva zápachová látka s typickou „vôňou“. Dá sa teda zistiť aj čuchom. Je horľavý a so vzduchom tvorí výbušnú zmes. Nemá toxické ani otravné účinky.

Ako treba postupovať, ak zistíme únik plynu?

Keď zistíme, že niekde uniká plyn, je potrebné ihneď uzatvoriť hlavný uzáver plynu a prerušiť jeho únik. Zabezpečiť miesto úniku pred vznikom požiaru alebo výbuchu odstavením zdrojov otvoreného ohňa a zariadení spôsobujúcich iskrenie (nemanipulovať s elektrickými ističmi, nepoužívať elektrické spotrebiče, nezapínať osvetlenie priestoru a nepoužívať mobilné telefóny). Snažiť sa priestory okamžite vyvetrať. Zároveň je nutné ihneď kontaktovať Poruchovú linku SPP – distribúcia, a. s., 0850 111 727 a oznámiť únik plynu. Pracovníci SPP – distribúcia už zabezpečia následné kroky. Istotu úplného vyvetrania a poklesu koncentrácie zemného plynu v priestore na bezpečnú hladinu máme až po kontrole vhodným detekčným prístrojom, ktorý majú títo pracovníci k dispozícii.

ZDROJ: SLOVENSKÝ PLYNÁRENSKÝ PRIEMYSEL

debata chyba