Väčšina na zmene dodávateľa energií prerába, tvrdí prieskum z Česka

Počet zákazníkov v Česku, ktorí menia svojho dodávateľa elektriny, neustále rastie, ale väčšina z nich na prechode k inému predajcovi prerobí. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v pondelok zverejnila spoločnosť IBRS. Ľudia podľa neho dostatočne neštudujú nové zmluvné podmienky, ktoré ich nakoniec nútia platiť viac, než predpokladali.

25.07.2011 15:24
Česko, koruna, mena, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

Prieskum zistil, že hoci 94 percent ľudí mení dodávateľa elektriny v snahe získať lepšiu cenu, štyri pätiny z nich nakoniec platia v priemere o 547 korún viac ako u pôvodného dodávateľa. Navyše si výhodnosť novej ponuky nekontrolujú a viac ako polovica z nich žije v domnienke, že ušetrili. Najviac podľa prieskum prerobí odberateľ z Prahy.

„Keby zákazníci overovali vyúčtovanie a porovnali kalkuláciu s cenou u pôvodného dodávateľa, nebolo by 56 percent z nich presvedčených, že ušetrili,“ uviedol Tomáš Horejsek z IBRS. Dôvodom, prečo sa zákazníci podľa neho nepúšťajú do podrobnejšieho skúmania faktúr, je tiež fakt, že tretina sa vo vyúčtovaní, ktoré dostanú, kvôli neprehľadnosti nevyzná.

Často diskutovanou položkou, o ktorej sa podľa prieskumu zákazníci dozvedajú až po podpise zmluvy, je aktivačný poplatok za podpis zmluvy. Tento poplatok platilo novému dodávateľovi 76 percent opýtaných a jeho priemerná výška bola 735 korún.

Kvantitatívny prieskum IBRS sa uskutočnil formou osobného rozhovoru na vzorke 80 respondentov, ktorí zmenili dodávateľa energie, a zároveň im došlo už prvé vyúčtovanie po minimálne roku u nového dodávateľa. Respondenti boli ľudia zodpovední v domácnosti za voľbu dodávateľa energie.

Za prvý polrok tohto roku zmenilo dodávateľa elektriny v česku celkovo 237 026 zákazníkov. Väčšina z nich sú domácnosti. Za celý minulý rok pristúpilo v Českej republike na zmenu dodávateľa elektriny takmer 250 000 klientov.

Obdobná situácia panuje na trhu s plynom. Do konca júna zmenilo predajca plynu 145.844 zákazníkov. Za celý vlaňajší rok to bolo 84.392 klientov.

Odberatelia väčšinou odchádzajú od veľkých firiem ako ČEZ alebo Pražská energetika k menším predajcom. Energetický regulačný úrad tvrdí, že rast počtu zmien dodávateľov je dôkazom, že v ČR funguje liberalizovaný trh s energiami. Zároveň ale varuje pred praktikami niektorých predajcov, ktorí ponúkajú energie po domácnostiach a často lákajú klientov na podpis zmluvy pochybnými obchodnými praktikami.

debata chyba