Ceny bývania na Slovensku zdvíhala eufória

Kríze na slovenskom rezidenčnom realitnom trhu predchádzal rast cien pod vplyvom eufórie, ktorá bola spojená so vstupom krajiny do Európskej únie, rastom ekonomiky a rastom dopytu. Na štvrtkovej medzinárodnej odbornej konferencii Real Estate Market 2009 to povedal Martin Popík zo spoločnosti ISI group.

24.11.2009 13:04
Hypotéka, dom, reality, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

Aktuálne sa ceny rezidenčných nehnuteľností pohybujú podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ľubomíra Kardoša na úrovni roka 2007.

Tento pokles je však podľa neho relatívny, keďže záleží na dobe nákupu nehnuteľnosti. Ak sa totiž tá kupovala v roku 2007, jej cena ostala aj po dvoch rokoch nezmenená.

Ako Kardoš ďalej uviedol, väčšina developerov svoje projekty zmrazila, pričom s ich realizáciou budú vyčkávať až na priaznivejšiu situáciu na trhu. Tí, ktorí však svoje projekty mali rozostavané, resp. predpredané ich dostavajú, pričom svoju ponuku budú musieť zatraktívniť rôznymi benefitmi, čo vytvára predpoklady, že ceny nehnuteľností by mali ešte klesať.

Segment starých bytov podľa Kardoša v princípe kopíruje ceny novostavieb, avšak podľa neho existujú lokality, v ktorých sa ceny starých bytov zastabilizovali, resp. mierne vzrástli.

Developeri podľa Popíka nevnímajú pokles dopytu po nehnuteľnostiach, ľudia bývať potrebujú aj naďalej. Zmenila sa však dostupnosť bývania, teda súvis je potrebné hľadať v úveroch. Ako ďalej pokračoval, trh utlmujú najmä médiá, pretože z ich správ sú ľudia v očakávaní, že cena nehnuteľností padne. Peter Píš zo spoločnosti Quinlan Private Golub tiež potvrdil, že záujem o byty pretrváva. Najväčším faktorom váhania s kúpou zo strany ľudí je však podľa neho obava zo straty zamestnania.

V budúcom roku by mal podľa prognóz Kardoša prekvitať trh prenájmov. V tomto segmente vidí aj priestor pre štátnu podporu nájomných domov. Podľa Popíka sa však po čase môže v oblasti prenájmov zopakovať rok 2002, kedy dosiahli výšku, kedy už ľudia boli ochotní radšej v rovnakej výške splácať úver na vlastnú nehnuteľnosť, ako platiť prenájom.

Budúci rok by mal byť charakteristický aj postupným rozpredávaním projektov, ktoré sú postavené, resp. rozostavané, v čom Popík vidí príležitosť pre klientov, ktorí si nehnuteľnosť chcú kúpiť. Po tomto období by sa podľa neho situácia na trhu mala prikloniť opäť k rastu.

debata chyba