Daň za plyn zaplatia iba kotolne v bytovkách a teplárne

Ľudia, ktorí majú vlastný kotol na plyn, uhlie či elektrinu, budú aj naďalej oslobodení od platby spotrebných daní. Je pritom jedno, či majú zariadenie určené na kúrenie umiestnené v kuchyni, v pivnici, v garáži, či mimo domu. Potvrdzuje to hovorkyňa rezortu financií, ktorý spravuje predpisy týkajúce sa spotrebných daní z energií.

13.01.2012 10:38
Plyn, energie, vykurovanie, bývanie Foto:
Ilustračné foto
debata (13)

„V tomto prípade je podstatné, že výlučným odberateľom je domácnosť a nie umiestnenie kotla. Súčasne je irelevantný fakt, na aký účel bol napríklad zemný plyn použitý, či na vykurovanie, alebo na varenie,“ vraví Patrícia Malecová Šepitková z tlačového odboru ministerstva financií.

Obyvatelia bytoviek, ktoré majú vlastnú plynovú kotolňu, sa však platbe spotrebných daní zo zemného plynu od januára nevyhli. Za každú spotrebovanú megawatthodinu zaplatia 1,32 eura. Po započítaní všetkých daní tak budú v kategórii D4 platiť za megawatthodinu odobratého plynu 52,34 eura namiesto vlaňajších 48,8 eura, pričom nová spotrebná daň sa podieľa na zdražení viac ako tromi percentami.

Obyvatelia bytoviek, ktoré sú pripojené na veľké teplárne, zavedenie ekologickej dane z plynu či uhlia pocítili už na začiatku roka 2011.
Spotrebnú daň budú obyvatelia bytoviek s kotolňami odvádzať štátu prostredníctvom dodávateľov energií. Dominantní plynári však tvrdia, že v súčasnosti nedokážu zistiť, ktorým odberateľom by mali daň priraziť k cene plynu.

„SPP v súčasnosti nedisponuje údajmi, ktoré by umožňovali identifikovať spotrebiteľov, na ktorých sa vzťahuje daňová povinnosť v zmysle novej legislatívy. Nevieme totiž odlíšiť, či odberateľ má vlastný kotol, alebo má spoluvlastnícky podiel na spoločnej domovej kotolni,“ podotýka hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta a dodáva, že firma takisto nedokáže odlíšiť, či odberateľ spotreboval plyn na varenie, ohrev teplej vody, alebo na vykurovanie.

Podobný problém potvrdiliaj niektorí dodávatelia elektriny pri bytovkách, ktoré na kúrenie využívajú napríklad tepelné čerpadlá v spoločných kotolniach. „Pokiaľ nemá zákazník inštalovaný samostatný elektrický rozvod a merač určený iba na kúrenie a ďalší merací prístroj na ostatnú spotrebu, nie je možné jednoznačne určiť, koľko elektriny bolo spotrebovanej na kúrenie a koľko elektriny bolo spotrebovanej za iným účelom,“ podčiarkuje napríklad hovorkyňa VSE Andrea Danihelová. Rezort financií však už skôr avizoval, že tieto problémy vyrieši v usmernení, ktoré pripravuje.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy