Na zníženie cien energií už nie je priestor

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský nevidí väčší priestor na ešte výraznejšie zníženie budúcoročných cien energií. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) pri stanovovaní cien energií na budúci rok podľa ministra maximálne využil všetky svoje právomoci.

30.12.2013 10:58
debata (4)

"Sú mi známe všetky dôvody, prečo máme, bohužiaľ, také ceny, ako máme. Regulačnému úradu sme však dali do rúk dostatok nástrojov na to, aby mali spotrebitelia čo najnižšiu cenu. Na druhej strane sú faktory, ktoré nás istým spôsobom z minulosti zaväzujú dať do cien energií náklady určené napríklad na podporu obnoviteľných zdrojov, na podporu hnedouhoľného baníctva, či na podporu kombinovanej výroby elektriny a tepla,“ povedal Malatinský.

V budúcom roku maximálne ceny elektriny pre domácnosti v priemere klesnú o 7 %. Domácnosti tak ušetria na elektrine od 11 eur do 200 eur za rok, podľa toho, akú tarifu využívajú. Najviac ušetria tí, ktorí elektrinou aj vykurujú. Ceny elektriny klesnú najmä pre pokles veľkoobchodných cien na medzinárodných trhoch, ako aj vďaka poklesu cien za systémové poplatky. Podľa regulačného úradu by mohla cena elektriny zlacnieť ešte výraznejšie, keby do nej nevstupovala tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá medziročne vzrástla. Tá okrem iného zahŕňa platby odberateľov elektriny určené na podporu obnoviteľných zdrojov, či na podporu využívania domáceho uhlia pri výrobe elektriny. Práve tieto dve položky podľa ÚRSO najviac ovplyvnili nárast tarify za prevádzkovanie systému.

Regulačný úrad určuje ceny elektriny aj pre malé podniky s ročnou spotrebou do 30 tisíc kilowatthodín. Týmto odberateľom klesne v budúcom roku cena elektriny v priemere o 6,5 %. Regulátor už neurčuje ceny elektriny pre veľkých odberateľov, avšak aj pri týchto klientoch regulačný úrad avizoval zlacnenie elektriny, keďže klesli ceny za systémové poplatky. Pre veľkých odberateľov pripojených na veľmi vysoké alebo vysoké napätie by tak mohla klesnúť cena elektriny na západnom Slovensku od 10 % do 13 %, na strednom Slovensku od 10 % do 15 % a na východnom Slovensku od 3,35 % do 10,2 %.

Ceny zemného plynu od Nového roka pre domácnosti tiež klesnú, a to v priemere o 0,23 %. Najviac sa znížia ceny plynu pre domácnosti, ktoré plynom kúria, a to o 0,24 %. Najmenej klesnú domácnostiam, ktoré plyn využívajú len na varenie, v priemere o 0,12 %. Ceny plynu znížil regulačný úrad aj malým podnikom. Týmto odberateľom poklesnú ceny plynu o 6,53 %.

Regulátor ešte ku koncu roka neukončil všetky cenové konania pri cenách tepla. Už však avizoval, že ceny tepla zostanú v budúcom roku na rovnakej úrovni ako v tomto roku. Niektorým domácnostiam by sa mali vďaka úsporným opatreniam, ako je napríklad zatepľovanie, náklady na teplo dokonca znížiť.

Domácnosti si v budúcom roku mierne priplatia za vodné a stočné. Cena vodného v priemere vzrastie o 1 % a cena stočného o 1,3 %. Priemerná rodina tak zaplatí za vodné a stočné v budúcom roku o 2,5 eura viac ako v tomto roku.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #dom #byt #ÚRSO #Tomáš maltinský