Štát stále ráta s vrátením časti peňazí za plyn

Vláda stále počíta s takzvanými plynovými vratkami. Spotrebitelia by tak mali ešte pred voľbami dostať naspäť časť peňazí za spotrebovaný plyn.

23.07.2015 16:38
12

Zatiaľ však stále nie je známy mechanizmus spomínaných plynových vratiek. "Systém sa pripravuje a spresňuje, podrobnosti predstavíme, keď budú dotiahnuté jednotlivé detaily,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk tlačový odbor úradu vlády. Kedy by to malo byť však úrad vlády nekonkretizoval.

Dodávatelia plynu sú na plynové vratky pripravení. Očakávajú však, aký mechanizmus vracania peňazí spotrebiteľom vláda nastaví. "Neobdržali sme doposiaľ žiadne oficiálne usmernenie ani informácie k uvedenej problematike,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá. "Vzhľadom na to, že náklady na zemný plyn predstavujú značnú časť rodinného rozpočtu väčšiny domácností, chápeme, že pre vládu je cena plynu dôležitá. Avšak na druhej strane, každý takýto zásah deformuje trhové prostredie, v ktorom pôsobíme,“ uviedla hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová.

Plynové vratky by sa mali týkať všetkých odberateľov, teda nielen tých, ktorí sú klientmi štátneho najväčšieho dodávateľa plynu Slovenského plynárenského priemyslu. "S takýmto modelom problém nemáme. Je výsostným právom každej vlády používať verejné prostriedky tak, ako uzná za vhodné. A keď táto vláda uzná za vhodné vrátiť spotrebiteľom plynu nejakú časť peňazí zo štátneho rozpočtu, tak ako súkromná firma nemáme námietky,“ konštatoval konateľ RWE Gas Slovensko Miroslav Kulla.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
12 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #SPP