Ako získať zelenú dotáciu na prvý pokus

, 28.09.2016 08:30

Máte záujem o dotáciu na zelené energie? Pozor na nekompletné alebo nesprávne vyplnené žiadosti! Rozhodujúce môže byť každé slovíčko...

Po rokoch, keď neboli obnoviteľné zdroje energií nijako dotované, konečne prišiel národný projekt Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) s názvom Zelená domácnostiam. Majitelia rodinných domov a bytov v bytových domoch sa prostredníctvom neho môžu uchádzať o finančnú podporu formou poukážky, ktorá pokryje do 50 % nákladov na kúpu a inštaláciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Projekt bol spustený 1. decembra minulého roku a v súčasnosti sa pripravuje jeho tretie kolo. Vydané boli tisícky poukážok, no podľa správ uverejnených SIEA, uhradená bola len malá časť z nich.

Najčastejšie chyby

Kde robia žiadatelia o dotáciu najčastejšie chyby a na čo by si mali dávať pozor, sme sa rozprávali s ľuďmi z praxe.

„Začať sa zaoberať výberom zariadenia pár dní pred výzvou na podávanie žiadostí je neskoro. Žiadateľ už v čase podávania žiadosti musí mať vybrané nielen zariadenie, o ktoré má záujem, ale najmä oprávneného zhotoviteľa, ktorý mu poradí s dimenzovaním a výberom správneho typu zariadenia, vypracuje projekt a cenovú ponuku,“ radí radí Daniel Poluhár, vedúci obchodného oddelenia značky Junkers spoločnosti Robert Bosch.

„Poukážky sú viazané na konkrétne zariadenie s konkrétnym výkonom a nie je ho možné dodatočne zmeniť. Pokiaľ žiadateľ neskôr zistí, že zariadenie uvedené v žiadosti o dotáciu mu nevyhovuje, poukážku nemôže uplatniť,“ varuje odborník a dodáva: „Je potrebné preveriť aj dostupnosť daného zariadenia a časový plán inštalácie. V prípade, že by dané zariadenie nebolo možné do určeného termínu nainštalovať, poukážka by zostala nevyužitá.“

Vystavenú poukážku musí do 30 dní aktivovať zhotoviteľ. Pokiaľ ho žiadateľ ešte nemá vybratého, nemusí sa mu podariť v tomto krátkom termíne nájsť zhotoviteľa oprávneného pre daný typ zariadenia, ktorý navyše dokáže toto zariadenie inštalovať v stanovenej lehote. Napríklad v treťom kole bude platnosť poukážky len 3 mesiace.

Pozor na papiere

Okrem týchto „systémových chýb“ pri postupe a načasovaní, robia žiadatelia často úplne banálne chyby pri vyplňovaní formulárov.

„Veľmi častou príčinou, prečo sa poukážka nedá uplatniť, sú chybné alebo neúplné údaje v žiadosti o vydanie poukážky alebo potom v žiadosti o uhradenie poukážky,“ uvádza Pavol Greguš zo spoločnosti IMG energie.

„Neraz je chybne vyplnené už aj samotné meno žiadateľa. No problémom môže byť aj nesprávne číslo listu vlastníctva alebo číslo domu a podobne. Zmluva potom nesedí s dokladmi zhotoveného diela a poukážka je potom neplatná,“ upozorňuje Greguš.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dom #Zelená domácnostiam
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku