Výrobcovia tepla nepociťujú veľký tlak na odpájanie

Veľkí výrobcovia tepla v súčasnosti nepociťujú veľký tlak na odpájanie sa od centrálneho zásobovania tepla (CZT) zo strany domácností.

01.11.2016 14:03
debata (8)

Predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný za tým vidí stabilnú situáciu na trhu s teplom. „Platby za teplo dlhodobo nerastú,“ dodal Obšivaný.

Budovanie vlastných domových kotolní je už niekoľko rokov aj témou v Národnej rade SR. Opoziční poslanci sa totiž už viackrát snažili zmeniť zákon o tepelnej energetike. Chceli zjednodušiť odpojenie sa od CZT a dať tak domácnostiam možnosť vybudovať si svoju vlastnú domovú kotolňu. V zákone im prekáža najmä to, že veľkí výrobcovia tepla získali novelou zákona o tepelnej energetike spred dvoch rokov právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Podľa opozičných poslancov je stanovisko teplárov v stavebnom konaní záväzné, vďaka čomu môžu kedykoľvek zablokovať výstavbu vlastnej kotolne v bytových domoch. Poslanci sa pre toto ustanovenie obrátili aj na Ústavný súd SR, tam však neuspeli.

Obšivaný upozorňuje, že ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov rozhodnú ponechať vykurovanie priestorov na centrálneho dodávateľa, odbremenia sa od náročných servisných úkonov, za ktoré by si aj tak museli priplatiť.

„Pri centrálnom dodávaní tepla a teplej vody starosti s prevádzkou kotolne preberajú na seba dodávatelia. Dbajú o to, aby dodávka tepla bola bezpečná, bezporuchová a v súlade so všetkými predpismi. Prípadné ťažkosti či nebodaj pokuty sú na ich pleciach. Vybudovaním vlastnej kotolne sa ale vlastníci priestorov vzdávajú takýchto výhod a komfortu a musia počítať s povinnosťami, ktoré s bežnou prevádzkou kotolne súvisia,“ konštatoval Obšivaný.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #byt #teplo #bytový dom