Dotáciu na fotovoltiku dostalo 399 domácností

V siedmom kole prideľovania podpory na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov získalo poukážky 339 domácností. Z nich 55 dostane poukážky na systémy bez využitia elektrických akumulátorov.

17.04.2017 12:09 , aktualizované: 20.04.2017 09:39
debata (6)

„Vydali sme poukážky v celkovej hodnote jeden milión eur. Do 30 dní od vydania ich musia domácnosti spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

Ako dodal, popri domácnostiach, ktoré prostredníctvom elektrických akumulátorov môžu využívať vyrobenú elektrickú energiu na prevádzku elektrospotrebičov aj vo večerných hodinách, teda v čase, keď slnečné žiarenie chýba, získali poukážky aj domácnosti s fotovoltickými systémami bez akumulátorov.

Záujem o príspevky na fotovoltiku prekročil vyčlenenú čiastku jeden milión eur o 10 percent krátko pred šiestou minútou od spustenia. Vzápätí sa kolo uzatvorilo a počas prepočítavania už systém neumožňoval pokračovať v rozpísaných žiadostiach. „Upozorňujeme na to, že neustále pretrváva záujem zo strany domácností, a tak kolá s menšími alokáciami môžu trvať krátko, ale podľa zverejneného harmonogramu vyhlásime do augusta ešte tri fotovoltické kolá,“ doplnil Jurikovič.

Z projektu s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur bolo doteraz preplatených vyše 5 500 poukážok za viac ako 12 miliónov eur. „Ďalšie poukážky v hodnote takmer šesť miliónov už majú domácnosti k dispozícii alebo čakajú na preplatenie,“ konštatoval Jurikovič.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #fotovoltika #zelená energia #OZE #Zelená domácnostiam