Ceny bývania na Slovensku naďalej rastú, viac u bytov ako domov

Priemerná cena bývania vrástla v druhom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 35 eur za meter štvorcový na sumu 1 431 eur.

02.08.2018 11:41
debata (3)

Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS), znamená to nepatrne pomalší rast oproti predchádzajúcemu štvrťroku, ako aj v medziročnom porovnaní. “Očakávaný vplyv zvýšeného záujmu domácností o využitie ešte relatívne výhodných úverových podmienok do polovice roka 2018 sa v druhom štvrťroku v priemerných cenách bývania výraznejšie neprejavil,” konštatuje centrálna banka.

Medziročný rast priemernej ceny bytov sa dynamizoval, kým medziročný rast priemernej ceny domov sa spomalil aj vplyvom bázického efektu výraznejšie rastúcej priemernej ceny domov pred rokom. V druhom štvrťroku sa zvýšila priemerná cena bytov o 39 eur na 1 720 eur za meter štvorcový, čo znamená rast medzi štvrťrokmi o 2,4 % a medziročne o 8,2 %. Medzi štvrťrokmi sa najviac zvýšili ceny malých jednoizbových bytov o 4,4 % a najmenej sa zvýšili ceny päťizbových bytov o 0,8 %.

Priemerná cena rodinných domov v druhom štvrťroku vzrástla o 28 eur na 1 165 eur za meter štvorcový, teda o 2,5 % medzikvartálne a o 2,2 % medziročne. Priemerná cena štandardných rodinných domov rástla podľa centrálnej banky menej výrazne ako priemerná cena relatívne málo obchodovaných priestrannejších rodinných víl.

Z regionálneho pohľadu sa zvýšila priemerná cena bývania vo všetkých slovenských regiónoch, a to tak medzi štvrťrokmi, ako aj medziročne. V absolútnom vyjadrení sa zvýšila priemerná cena bývania oproti predchádzajúcemu štvrťroku od šesť eur v Košickom kraji až po 40 eur v Trnavskom kraji a Prešovskom kraji. Aktuálne najvýraznejšie rástla priemerná cena bývania na medziročnej báze v Trnavskom kraji (o 11 %) a najmenej v Banskobystrickom kraji (o 2,8 %) a Trenčianskom kraji (o 2,7 %).

Pôsobenie komplexu opatrení NBS od polovice roku 2018 za účelom obmedzenia nadmerného zadlžovania domácností môže podľa vyjadrení banky ovplyvniť aj aktivity na trhu s bývaním. V najbližších štvrťrokoch by sa to mohlo prejaviť v spomalení rastu priemernej ceny bývania.

Slovensko by podľa Poštovej banky malo mať už za sebou obdobie výraznejšieho zdražovania nehnuteľností určených na bývanie. Aspoň na istý čas. Dôvodom je sprísnenie podmienok na poskytovanie hypotekárnych úverov, ku ktorému od 1. júla 2018 pristúpila Národná banka Slovenska. Mnohí ľudia sa preto snažili kúpiť si byt či dom ešte pred týmto termínom. Aj vďaka tomu podľa Poštovej banky ceny nehnuteľností určených na bývanie v druhom kvartáli medziročne stúpli o 4,5 %.

Pre budúcnosť už analytici očakávajú mierne ochladenie trhu. “Mnohí ľudia považovali obdobie starých pravidiel za vhodný čas na kúpu nehnuteľnosti za účelom prenájmu či neskoršieho predaja. V súčasnosti však už očakávame, že tento typ investícií čaká čiastočné utlmenie v súvislosti s prísnejšími pravidlami NBS platnými od júla,“ hovorí analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #bývanie #dom #byt
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy