Bývanie si hľadajú Slováci v priemere pol roka, dom dvakrát dlhšie ako byt

Potreba osamostatniť sa, založenie rodiny, vážny vzťah a dobrá finančná situácia – to sú najčastejšie dôvody, pre ktoré sa Slováci rozhodujú pre vlastnú nehnuteľnosť.

26.09.2019 13:30
bývanie, dom, byt Foto:
Pri výbere nového bývania rozhoduje prioritne cena, hlučnosť, miera kriminality aj občianska vybavenosť.
debata
Dom si pritom hľadajú Slováci v priemere o niečo dlhšie ako byt. Nové bývanie si záujemcovia kúpili relatívne rýchlo, väčšina do 6 mesiacov.Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu spoločnosti Go4insight pre ČSOB. „Tí, čo sa len obzerajú po vlastnom bývaní, hľadajú oveľa dlhšie dom ako byt. V prípade domu ho až 38% záujemcov hľadá dlhšie ako 1 rok,“ uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Andrea Lazar, manažérka Oddelenia retailového segmentu ČSOB.

Najpreferovanejším typom nehnuteľností je byt, a to najmä pre jeho nižšiu cenu (56%). Ako ďalšie dôvody uvádzali kupujúci to, že s bytom je menej starostí (17%), rozloha bytu je zatiaľ dostatočná (7%) a byt je dostupnejší aj z pohľadu dochádzania do práce (6%). „Naopak, v prípade tých, ktorí sa rozhodli kúpiť si dom, bola ako jeden z najčastejších dôvodov spomínaná záhrada (34%), väčšie súkromie (26%) a väčší priestor (20%),“ dodala Andrea Lazar.

Rozhoduje cena, hlučnosť a občianska vybavenosť

Pri výbere nehnuteľnosti rozhoduje prioritne cena, hlučnosť, miera kriminality aj občianska vybavenosť. Jedným z nástrojov pre hľadanie ideálnej nehnuteľnosti je webová aplikácia www.csobdomov.sk. Záujemcovia o nové bývanie vďaka nej získajú lepší prehľad o lokalite, v ktorej hľadajú svoju nehnuteľnosť, cenách či občianskej vybavenosti, vrátane škôl, nemocníc, obchodov, úradov a podobne.

Na druhej strane, z prieskumu Go4insight vyplýva, že relatívne najmenej zohľadňovaný faktor je, či ide o pôvodný/rekon­štruovaný stav resp. novostavbu, prípadne dostupnosť športovísk.

80% siaha po hypotéke

Spôsob financovania je v prípade tých, ktorí si už nehnuteľnosť kúpili, aj tých, ktorí ju len plánujú kúpiť veľmi podobný. „Najčastejším zdrojom financovania bývania je hypotekárny úver (80%) v rôznej výške LTV, teda pomeru hypotéky k hodnote nehnuteľnosti. Prípadne jeho kombinácia s inými finančnými produktmi, ak to platobná kapacita klienta dovoľuje. Presne tretina z tých, ktorí si už nehnuteľnosť kúpili, si vystačila len s hypotekárnym úverom oproti 67% tých, ktorí úver kombinovali s ďalšími finančnými produktami alebo hotovosťou,“ priblížila Andrea Lazar.

ČSOB aktuálne ponúka hypotekárne úvery s úrokovou sadzbou od 0,95% p.a. pri trojročnej fixácií alebo môžu klienti využiť obdobie historicky najnižších sadzieb na zafixovanie úroku až na desať rokov, a to pri zníženej sadzbe od 1,50% p.a. (od 27.9.2019). Desaťročná fixácia je plne v súlade so stratégiou ČSOB podporujúcou zodpovedný prístup k úverovaniu. Klientovi totiž dáva garanciu, že sa výška jeho mesačných splátok nebude počas celého tohto obdobia meniť a ani zmena úrokov na trhu v budúcnosti neovplyvní jeho rodinný rozpočet.

Dostupnosť verejnej dopravy bude čoraz dôležitejšia

Jozef Futrikanič, riaditeľ Odboru financovania nehnuteľností ČSOB odporúča kupujúcim dobre zvážiť výber lokality. „Lokalitu nehnuteľnosti klient nevymení zo dňa na deň. No zároveň lokalita, ktorá sa dnes zdá byť veľmi dobrá, sa môže v dlhodobom horizonte výrazne zmeniť. Tak k lepšiemu, ale aj horšiemu. Lokalita môže na atraktivite stratiť nedostatočnou infraštruktúrou, zmenou v počte a štruktúre obyvateľov a podobne,“ dodal na tlačovej konferencii.

Pri výbere nehnuteľnosti treba myslieť aj na jej dostupnosť, a to nie len formou automobilovej dopravy. „Môžeme predpokladať, že individuálna automobilová doprava bude postupne vytláčaná z miest, a preto bude zohrávať veľkú úlohu dostupnosť verejnej a diaľkovej dopravy. Čím jednoduchšie a rýchlejšie sa do lokality dá týmto spôsobom dostať, tým lepšie sa bude investícia do nehnuteľnosti zhodnocovať,” zdôraznil Futrikanič.

Dôležitý je tiež výber dobrého projektu. „Výhodu majú tie byty, ktoré sú súčasťou menších a svojim spôsobom jedinečných projektov. Neraz sú z pohľadu spracovania kvalitnejšie ako veľké projekty a zároveň na trhu nesúperia s takým počtom podobných nehnuteľností,“ priblížil Futrikanič.

debata chyba
Viac na túto tému: #Reality #bývanie #byty #nehnuteľnosti #domy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy