Kúpna zmluva o prevode nehnuteľnosti: Na čo si dať pozor

V zmluve o prevode nehnuteľnosti musí byť vždy upravená výška kúpnej ceny, odporúča sa upraviť aj spôsob jej platenia. Dôležité sú ale aj iné veci.

, 11.01.2022 10:00
dom, hypotéka, kúpa domu, kúpna zmluva Foto:
Ilustračné foto.
debata

Výška kúpnej ceny

V zmluve o prevode nehnuteľnosti musí byť vždy upravená výška kúpnej ceny, odporúča sa upraviť aj spôsob jej platenia. Najistejšia úprava je platenie kúpnej ceny na bankový účet predávajúceho, z čoho vyplýva ľahká preukázateľnosť zaplatenia alebo nezaplatenia kúpnej ceny. Platenie v hotovosti sa odporúča realizovať oproti podpisu predávajúceho potvrdzujúceho prevzatie kúpnej ceny platenej v hotovosti.

Cena platená hotovosťou

Platenie kúpnej ceny v hotovosti bez vyhotovenia a podpisu akéhokoľvek potvrdenia medzi zmluvnými stranami nie je dobrým riešením, je potrebné sa mu vyhnúť. Zákon o obmedzení platieb v hotovosti s účinnosťou od 1. 1. 2013 zakazuje vykonávať platby v hotovosti medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi, ktoré prevyšujú sumu 15 000 eur.

Právnička Jana Alušíková (advokátska kancelária MPH) o tom, ako bez problémov kúpiť či predať nehnuteľnosť a čo má obsahovať dobrá zmluva - odvysielané 4. 12. 2020.

Vrátenie peňazí

V prípade úspešného odstúpenia od kúpnej zmluvy nastáva povinnosť vrátiť si už vzájomne poskytnuté plnenia, a teda predávajúci musí vrátiť prijatú kúpnu cenu od kupujúceho. V prípade, ak by si kupujúci žiadal vrátenie kúpnej ceny, ktorú však nikdy nezaplatil, pri tejto námietke predávajúceho, by musel kupujúci preukázať zaplatenie kúpnej ceny predávajúcemu – t. j. buď prevodným príkazom, alebo potvrdením predávajúceho o prevzatí kúpnej ceny, prípadne svedeckými výpoveďami, aj v závislosti od dohodnutého spôsobu platenia kúpnej ceny v kúpnej zmluve. Ak by tieto dôkazy neexistovali, tak by kupujúci neuniesol dôkazné bremeno a predávajúci by nebol zaviazaný na vrátenie kúpnej ceny, keďže nebolo preukázané, že túto dostal.

Kataster nehnuteľností

Vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda kupujúci až povolením vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Ak nastane situácia, že k odstúpeniu od zmluvy príde až po tom, čo príslušný okresný úrad, katastrálny odbor, povolil vklad, je potrebné vrátenie nehnuteľnosti predávajúcemu, a teda sa vyžaduje spätný zápis vlastníckeho práva predávajúceho na list vlastníctva.

Katastre sa riadia judikovaným názorom Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého odstúpením od zmluvy o prevode nehnuteľností sa priamo zo zákona obnovuje vlastnícke právo prevodcu a príslušný kataster vykoná zápis vlastníckeho práva prevodcu záznamom, ale len v prípade, ak odstúpenie od zmluvy nie je medzi stranami sporné a žiadna zo strán ho nespochybňuje, kataster tu vyžaduje odstúpenie podpísané oboma zmluvnými stranami. Ak je medzi stranami spor týkajúci sa odstupovania od zmluvy, nie je možné len na základe realizovaného jednostranného odstúpenia urobiť spätný zápis vlastníckeho práva pre predávajúceho, dotknuté zmluvné strany si musia svoje práva uplatniť súdnou cestou, pričom až na základe súdneho rozhodnutia, ktorým je určené vlastnícke právo pre predávajúceho z titulu odstupovania od zmluvy, kataster zápis vykoná.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kúpna zmluva #zmluva o prevode nehnuteľnosti #kúpna cena
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy