Za volantom pribúda starších vodičov. Ako sa vyhnúť nehode?

19.10.2017 11:21
dôchodca, šofér, vodič, senior, auto, pzp
Ilustračné foto. Autor:

Aj na slovenských cestách jazdí čoraz viac starších vodičov. Za západnom Európou však stále zaostávame.

Koľko seniorov využíva auto, vidno na štatistikách poisťovní. „V minulom roku sme zaznamenali dohromady 88 550 dopravných nehôd z havarijného aj povinného zmluvného poistenia. Vodiči seniori, teda 60 a viac roční, sa na celkovom objeme škôd podieľali približne 12-timi percentami,“ povedala hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. V západnej Európe pritom tvorí podiel seniorov na celkovom počte dopravných nehôd až 25 percent.

Vyšší počet nehôd, ktoré na západe spôsobia starší ľudia, je spôsobené predovšetkým väčším počtom seniorov za volantom. Vďaka vyšším príjmom tu viac starších vlastní auto i šoféruje.

V nasledujúcich rokoch sa však aj na Slovensku bude počet seniorov za volantom zvyšovať. Kým v roku 2000 bol v slovenskej populácii podiel obyvateľov starších ako 60 rokov 15,3 percenta, v roku 2015 to už bolo 20,5 percenta. Podľa očakávaní by v roku 2030 by mali seniori tvoriť 26,4 percenta populácie na Slovensku.

Tipy pre zvýšenie bezpečnosti na cestách

  • Vyhnite sa jazde v náročných podmienkach, napríklad pri západe slnka, v daždi alebo v dopravnej špičke.
  • Ak sa pri šoférovaní necítite vo svojej koži, navštívte svojho lekára. Často môže ísť aj o vedľajšie účinky užívaných liekov. Lekár vám môže urobiť testy zraku a sluchu.
  • Podľa zákona o cestnej premávke sú vodiči, ktorí majú nad 65 rokov, povinní absolvovať pravidelnú lekársku prehliadku.
  • Medzi staršími ľuďmi existujú určité rizikové skupiny, napríklad tí, ktorí trpia demenciou alebo Alzheimerovou chorobou. Pred riadením vozidla by mali určite konzultovať svoj stav s lekárom.
  • Únava je hlavnou príčinou mnohých vážnych nehôd. Takže nezabudnite plánovať dostatočné prestávky počas dlhších ciest.
  • Špecializovaný alebo opakovací tréning vodičov vám môže pomôcť lepšie odhadnúť správanie vášho auta v náročných dopravných situáciách, napríklad keď je cesta klzká alebo zamrznutá, tzv. škola šmyku
  • Pri kúpe nového vozidla sa poraďte s odborníkom. Niektoré typy vozidiel sú totiž vhodnejšie pre starších ľudí ako iné.
  • „Zraniteľní" účastníci cestnej premávky, ako napríklad chodci a cyklisti, by mali dbať na to, aby boli čo najviditeľnejší: noste svetlé, odrážajúce oblečenie a udržiavajte reflektory čisté.
  • Defenzívne správanie pomáha udržať bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, predovšetkým na mestských cestách, prechodoch pre chodcov a na zložitých križovatkách.

Zdroj: Allianz – SP

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#seniori #motoristi #povinné zmluvné poistenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku