Seniori sú atraktívnym cieľom kyberzločincov

Napriek tomu, že využívanie mobilných zariadení na on-line aktivity rastie, k ich ochrane pred silnejúcimi kybernetickými hrozbami zaujímajú používatelia skôr vlažný postoj. Vyplýva to z výsledkov Kaspersky Cybersecurity Index, ktorý sleduje správanie používateľov internetu za posledný polrok.

12.11.2017 06:00
senior, dôchodca, tablet Foto:
Najrizikovejšou skupinou z pohľadu kybernetických rizík sú ľudia vo vekovej kategórii nad 55 rokov.
debata

Okrem iného sa z nich dozvedáme aj to, že sa naše bežné životné aktivity ako komunikácia, nakupovanie, finančné operácie, sledovanie správ či zábava v čoraz väčšej miere odohrávajú v digitálnom svete. Najvýraznejšie zmeny oproti predchádzajúcemu obdobiu však nastali vo vekovej kategórií nad 55 rokov. Tá patrí nielen k najrizikovejším, ale stále viac prepadá nástrahám, akým je napríklad on-line hazard.

Kaspersky Cybersecurity Index podáva súhrnný prehľad o správaní používateľov internetu. Aktuálne sú to výsledky za prvý polrok 2017 a vychádza z vyjadrení vyše 21-tisíc používateľov z 32 krajín sveta vo veku nad 16 rokov. Ten potvrdil súčasný trend, ked tradičné počítače využívame na on-line aktivity stále zriedkavejšie. Ľudia dnes preferujú mobilné zariadenia. Napríklad, čo sa týka e-mailovej komunikácie, počet používateľov mobilných zariadení vzrástol z 59 na 67 % v porovnaní s druhým polrokom 2016. Rovnako bol sledovaný nárast používania mobilných zariadení aj na on-line nakupovanie – zo 41 na 50 % v prvej polovici tohto roka. Štatistiky však poukázali na pokles chránených používateľov. Zatiaľ čo podiel respondentov, ktorí nemali svoje zariadenia chránené pred hrozbami, predstavoval koncom minulého roka 39, dnes ich je už 41 %.

Od začiatku tohto roka pribudlo do databázy Kaspersky Lab 20 miliónov škodlivých objektov zameraných na Android zariadenia. Používatelia mobilných zariadení s Androidom dnes čelia ransomvérovým útokom, ktoré požadujú výkupné za odblokovanie zašifrovaných údajov, ale aj malvérom zameraným na krádež peňazí z bankingových aplikácií, podvodným webstránkam obsahujúcim infekcie, ku ktorým sa dostali cez odkazy na sociálnych sieťach či v e-mailovej komunikácii, a mnohé iné. Následkom toho už každý štvrtý respondent potvrdil, že sa stal obeťou kybernetického zločinu.

Najrizikovejšou skupinou z pohľadu kybernetických rizík sú ľudia vo vekovej kategórii nad 55 rokov. Kým koncom minulého roku sa len 12 % z týchto používateľov priznalo, že sa stali obeťou kybernetickej hrozby, v prvom polroku 2017 ich bolo už 19 %. „Bez ohľadu na vek či povahu on-line aktivít sa naše digitálne životy celkom výrazne stávajú záležitosťou mobilných zariadení. Ľudia im zverujú svoje tajomstvá, súbory a informácie, ktoré majú pre nich veľkú hodnotu.

Rovnakým smerom sa však presúva aj záujem kyberzločincov, ktorí menia svoje taktiky, aby mohli prelomiť mobilné platformy. Preto je skutočne dôležité dbať na bezpečnostné opatrenia a chrániť si smartfóny a tablety tak ako bežné počítače. A rovnako by sme mali byť nápomocní pri výmene skúseností v otázkach ochrany aj s našimi blízkymi a priateľmi,“ povedal Andrei Mochola, šéf oddelenia Consumer Business v spoločnosti Kaspersky Lab.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kybernetické útoky #internetová bezpečnosť #ochrana dát