Kunsthalle uzatvorí rok 2017 dvojicou výstav

08.12.2017 13:54
33 kunsthalle
Kunsthalle Bratislava. Autor:

Dvojicou nových výstav zavŕši rok 2017 Kunsthalle Bratislava (KHB). Ako informoval PR manažér Kunsthalle Marek Kuchár, na prvom poschodí predstavujú rozsiahly projekt výrazného predstaviteľa súčasného sochárstva na Slovensku - Štefana Papča. Pre priestor KunsthalleLAB na prízemí pripravil na mieru šitú interaktívnu inštaláciu maďarský výtvarník Szilárd Cseke, ktorého dielo môžu priaznivci umenia poznať aj z Bienále umenia v Benátkach. Výstavy sú pre verejnosť v sídle Kunsthalle Bratislava v Dome umenia na Námestí SNP otvorené až do februára.

Ako ďalej informovala Kunsthalle Bratislava, Štefan Papčo (1983) patrí k predstaviteľom súčasného sochárstva na Slovensku. Je jedným z najvýraznejších absolventov ateliéru Socha a priestor pod vedením Jozefa Jankoviča na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a laureátom viacerých ocenení, ako je napríklad Cena nadácie Tatra Banky pre mladého tvorcu, Štipendium Nadácie Novum alebo DAF Grand Prize of Dumbo Arts Festival v New Yorku. Jeho tvorba sa pohybuje na pomedzí tradičného a nového pohľadu na sochárstvo, pričom vychádza zo života autora.

Papčova výstava Psycho-vertical je pokusom umelca o výtvarné prerozprávanie jeho osobnej horolezeckej skúsenosti. Podľa kurátorky výstavy Eleny Sorokiny Vysoké Tatry slúžia Papčovi aj ako výstavný priestor. Robí vysokohorské výstupy a umiestňuje svoje diela do hornatého terénu, kde sú vystavené vplyvu každodenných zmien počasia. Vyrezávané drevené skulptúry tam žijú vlastným životom a vpisujú do seba extrémne poveternostné podmienky”.

Výstava Psycho-vertical je doposiaľ najrozsiahlejšou prezentáciou mladého autora. Jej názov je rovnomenný s lezeckou trasou vo Vysokých Tatrách, ktorá sa radí medzi najnáročnejšie lezecké výstupy. Kurátorský výber diel autora z ostatných rokov je obohatený o najnovšie práce. Dopĺňajú ich diela ďalších umelcov. Výstava sa vo februári 2018 oficiálne ukončí aktom pocty. Umelec, kurátorka a niekoľko ďalších hostí v rámci neho podniknú symbolický, nenáročný výstup Bielovodskou dolinou vo Vysokých Tatrách, ktorý povedie ku Galérii Ganku.

Szilárd Cseke (1967) je uznávaným predstaviteľom súčasnej maďarskej umeleckej scény. V roku 2015 reprezentoval svoju krajinu na 56. bienále výtvarného umenia v Benátkach. Práce držiteľa Ceny Munkács – najprestížnejšieho ocenenia pre výtvarníkov v Maďarsku, mohli diváci vidieť aj na mnohých ďalších medzinárodných adresách umenia (Berlín, Florida, Viedeň).

Cseke vo svojej tvorbe nadväzuje na kinetické umenie. Do priestoru Kunsthalle LAB pripravil inštaláciu nazvanú Pád z krajnice. Dielo je veľký kinetický model, v ktorom sa neustále niečo deje – turbínami poháňané pingpongové loptičky cyklicky uháňajú po makete dráhy – osvetlenej a zrkadlovou fóliou vystlanej ceste, z ktorej môžu vyletieť. Dôležitou súčasťou inštalácie sú návštevníci galérie, ktorí môžu spadnuté loptičky zdvihnúť a vrátiť ich na trať či na diaľnice našich životov.

Csekeho výstava, ktorú kurátorsky pripravila Kinga German podľa Kunsthalle Bratislava symbolizuje ľudské osudy ľudí – vysťahovalcov, migrantov a ďalších, ktorí čelili veľkým životným zvratom. Kladie množstvo aktuálnych otázok a snaží sa rozprúdiť diskusiu.

Výstavy sú otvorené denne okrem utorka, od 12:00 do 19:00 a v stredu od 13:00 do 20:00.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#seniori #Kunsthale
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku