Žilinský kraj pripravuje festival klasickej hudby

16.04.2018 13:21
IV c piano klavír
Ilustračná fotografia Autor:

Medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra sa uskutoční 17. až 24. júna 2018 v Žilinskom kraji. Okrem prezentácie klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni festival predstaví aj vybrané historické pamiatky tohto regiónu ako netradičné koncertné priestory.

Koncerty budú počas ôsmych dní hostiť Gbeľany, Kotešová, Orlové, Čadca, Rajec, Trnové, Budatín a Bytča. Prvý ročník festivalu nadviaže na 100. výročie založenia Československej republiky. Popri tvorbe velikánov ako Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart či Robert Schumann preto zaznejú aj diela významných slovenských a českých autorov (Ján Levoslav Bella, Johann Sigismund Kusser, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana…).

Na festivale sa predstaví Slovenský komorný orchester & Dalibor Karvay (husle), Muchovo kvarteto & Filip Jaro (kontrabas), sopranistka Rea Slawiski a gitarista Martin Krajčo. Pod taktovkou slovenského dirigenta Ondreja Olosa sa predstaví Štátny komorný orchester Žilina so sólistami – speváčkou Patríciou Janečkovou, víťazkou česko-slovenskej televíznej šou Talentmania, sólistom opery SND Gustávom Beláčkom a kontrabasistom Jánom Prievozníkom, ktorý pôsobí v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu.

Českí interpreti budú zase na festivale zastúpení sólistkou Štátnej opery Praha a Národného divadla v Prahe – Janou Sýkorovou a inštrumentalistami – organistom Pavlom Svobodom i svetoznámou prvou harfistkou Českej filharmónie Janou Bouškovou, ktorá sa na pódiu predstaví v spolupráci s violončelistom Jiřím Bártom. Návštevníci budú mať zároveň príležitosť vypočuť si pod vedením Davida Ebena súbor Schola Gregoriana Pragensis, ktorý sa radí medzi popredných svetových interpretov stredovekej duchovnej hudby a Brno Baroque Trio, trojčlenný súbor interpretujúci tvorbu barokových skladateľov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#seniori #klasická hudba #Žilinský kraj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku