Hanušovský kaštieľ predstaví zabudnutý rod Dessewffy

V Kaštieli a Archeoparku Hanušovce budú môcť návštevníci obdivovať novú expozíciu zameranú na prezentáciu interiérov tohto impozantného barokového kaštieľa ako skutočného šľachtického sídla rodu Dessewffy.

30.05.2018 12:51
hanusovce Foto:
Kaštieľ Hanušovce.
debata

„Autor expozície, odborný pracovník a vedúci pracoviska Samuel Bruss doslova odklial zabudnutý rod Dessewffy, našiel jeho žijúcich predstaviteľov, získal početné originálne predmety priamo súvisiace s touto rodinou a s pomocou štýlovo príbuzných akvizícií vytvoril expozíciu, v ktorú sotva kto dúfal, že je možná,“ vraví raditeľka Krajského múzea v Prešove Mária Kotorová. V kaštieli sa totiž z pôvodného vybavenia nič nezachovalo.

Aj keď sa do kaštiela podarilo v minulosti získať niekoľko súborov historického nábytku, s pôvodnými majiteľmi kaštieľa nemali skoro nič spoločné. Po novom sa tak jeden trakt kaštieľa premení na sídlo rodu Dessewffy. „Návštevníci tu budú môcť obdivovať honosnú knižnicu s početnými originálmi historických kníh, akúsi kaplnku so sakrálnymi predmetmi súvisiacimi s dessewffyovskou štedrosťou a ochotou podporovať cirkevné spoločenstvá a školy, orientálny salón hlásajúci svetu vycibrený vkus a záľubu v pekných veciach a spálňu posledného žijúceho predstaviteľa rodu, nedávno zosnulého Jána Dessewffy,“ hovorí Kotorová.

Na poschodí kaštieľa sa k historicky zariadeným interiérom ráta poľovnícka chodba a hnedý salón. „Hanušovský barokový kaštieľ tak odteraz poskytne návštevníkom nielen vlastivedne ladené expozície (príroda, história a pripravovaná archeológia), ale aj atmosféru šľachtického sídla s veľmi sugestívne pôsobiacimi osobnými predmetmi niekdajších majiteľov kaštieľa,“ povedala Kotorová.

Expozícia Dessewffy – zabudnutý rod bude slávnostne otvorená 31. mája 2018 o 17.00 ho­dine.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #archeopark #Hanušovce #Kaštiel Hanušovce