Domáci pur vyčistí riad aj kuchyňu

Kto často upratuje, dôverne to pozná. Buď je nejaký prípravok ekologický a málo účinný, alebo naopak. Ťažká chémia, ktorá vyčistí, ale zas ničí všetko okolo, vrátane pokožky, dokonca vyvoláva alergie. Ako nájsť ideálny stred – niečo, čo vyčistí, neškodí a ešte dokonca na tom človek aj ušetrí?

03.10.2018 06:00
žena, umývanie riadu Foto:
Ilustračné foto.
debata

Pani Anna Kleinedlerová z Detvy to má už dlhé roky vyriešené. „Vyrábam si domáci pur. Umývam ním riad aj ostatné veci v kuchyni a všetci sme spokojní,“ hovorí. V rodine má aj alergikov, no domáci pur – kombinácia chémie a prírodných prostriedkov, spĺňa aj ich náročné požiadavky.

Z jedného puru pani Anna vyrobí sedem. „Jednu fľašu puru rozdelím do siedmich ďalších. Do každej dám sedem kávových lyžičiek soli, dve lyžičky kyseliny citrónovej a necelé deci a pol octu.“ Fľaše potom zatvorí a jednu nechá na používanie. „Do tej na zvýšenie účinnosti a vône pridám šťavu z polovice citróna, dolejem teplou vodou a poriadne premiešam. No a – hotovo.“ Takto to potom robí pri každej ďalšej fľaši – dá citrón, zaleje teplou vodou a premieša.

„Už si ani neviem predstaviť kupovať stále nové a nové prípravky. Tie domáce vyrobené úplne postačia, nestoja veľa a ich príprava vôbec nezaberá veľa času,“ uzatvára.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bio #ekológia #umývanie riadu #domáce výrobky #pur