V nemocnici vo Svidníku spríjemnia seniorom liečbu dobrovoľníci

Detským a starším pacientom vo svidníckej nemocnici budú chvíle strávené na lôžku spríjemňovať dobrovoľníci. Nemocnica odštartovala projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň a stala sa tak šiestou v sieti Svet zdravia, ktorá sa doň oficiálne zapojila.

15.10.2018 10:00
nemocnica, staroba, choroba, pacient
Okrem lekárov sa budú o starých a detských pacientov starať aj dobrovoľníci.
debata
„Mnohí pacienti sa môžu cítiť v nemocnici opustení. Ak sú deti hospitalizované bez rodiča alebo seniori bez príbuzných, je dôležité, aby svoj voľný čas po ukončení liečebno-diagnostických procedúr trávili zmysluplne. To zlepšuje ich psychickú pohodu a pomáha liečebnému procesu. Aj preto sme sa pred dvoma rokmi rozhodli vytvoriť tento dobrovoľnícky projekt, priniesť na oddelenia viac pozitívnej energie a podporiť pohodu,“ uviedla autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Svet zdravia Tatiana Kosťová.

Riaditeľ svidníckej nemocnice Slavko Rodák si aktivitu cení a dúfa, že dobrovoľníkov bude čo najviac. "Naše skúsenosti z prvých dní potvrdzujú, že nezištnú pomoc a nasadenie dobrovoľníkov naši pacienti veľmi oceňujú. Za čas, ktorý im venujú, sme im preto skutočne vďační,“ dodal.

Svoju aktivitu dobrovoľníci zameriavajú najmä na deti a seniorov. Priebeh návštevy je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacientov. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, prechádzku, čítanie knihy či hranie spoločenskej hry. Obľúbené sú aj tvorivé dielne, kde dobrovoľníci s pacientmi vyrábajú rôzne maličkosti, ktorými potom obdarúvajú svojich blízkych, alebo sa využívajú na skrášlenie nemocničných priestorov.

Okrem individuálnej dobrovoľníckej práce centrá organizujú aj spoločné akcie pri príležitosti sviatkov, ako sú Mikuláš, Vianoce či Veľká noc. „Veľmi dôležité je komunikovať s chorými ľuďmi pozitívne a s orientáciou na zdravé veci, na pekné spomienky z ich života a sprostredkovať im dianie z ich mikroregiónu. Každý dobrovoľník sa môže s jeho vybraným pacientom podeliť o svoje koníčky,“ vysvetlila Kosťová.

Dobrovoľnícky projekt vznikol v roku 2016, keď sa doň zapojili prvé nemocnice v Humennom a Banskej Štiavnici. Postupne sa pridávali ďalšie. Vo svidníckej nemocnici pôsobí zatiaľ päť zaškolených dobrovoľníkov. V nemocnici im je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste. Najviac záujemcov o dobrovoľnícku činnosť je z radov študentov, no sú medzi nimi aj dôchodcovia a ľudia v produktívnom ve­ku.

Krajší deň

Minulý rok mali projekt v piatich nemocniciach – v Humennom, Banskej Štiavnici, Trebišove, Rimavskej Sobote a Rožňave. Do projektu bolo zapojených 103 aktívnych dobrovoľníkov, ktorí strávili s pacientmi vyše 1 170 hodín. Ich služby využilo takmer 3 400 prevažne starších pacientov. Počas prvých deviatich mesiacov tohto roka v nemocniciach pôsobilo 61 pravidelných dobrovoľníkov, ktorí odpracovali približne 1 280 dobrovoľníc­kych hodín. Svoj čas venovali 311 detským a 2 753 dospelým pacientom. Tento rok projekt spúšťajú aj nemocnice v Spišskej Novej Vsi (11. októbra), v Michalovciach (24. novembra), Dunajskej Strede a Partizánskom.

debata chyba
Viac na túto tému: #dobrovoľníci #nemocnica #liečba #psychická pohoda