Vlkolínec rozširuje turistické služby

Symbolicky v roku, kedy si Vlkolínec pri Ružomberku pripomína 25. výročie zápisu do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, sprístupnili v tejto živej podhorskej osade informačné centrum s expozíciou.

31.10.2018 14:00
vlkolínec Foto: ,
Vlkolínec, keď sa ulice od návštevníkov vyprázdnia.
debata

Novopostavený Dom UNESCO sa nachádza uprostred pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry, na mieste, kde počas Slovenského národného povstania zhorela historická drevenica. Návštevníkom bude k dispozícii celoročne.

Riaditeľ Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku Ján Pavlík vysvetlil, že turisti sa v Dome UNESCO dozvedia všetko, čo akýmkoľvek spôsobom patrí k Vlkolíncu. Budú si tu môcť zakúpiť aj suveníry a darčekové predmety, aby si mohli okrem zážitkov odniesť aj nejakú materiálnu spomienku. „Služby plánujeme postupne rozšíriť,“ dodal.

Osadu navštívi stotisíc ľudí ročne, chodia sem najmä Slováci, Česi a Poliaci, ale aj návštevníci z Ázie, Japonska, Izraela, Kanady či Nového Zélandu. „Je pre nich veľká rarita, vidieť takúto starú dedinku, ktorá ešte žije,“ priblížila manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Katarína Šarafínová. Pracovníci Domu UNESCO preto budú pôsobiť aj ako sprievodcovia – návštevníkov prevedú po tamojších domoch i budovách a porozprávajú im o histórii Vlkolínca.

Dom UNESCO bude slúžiť pre verejnosť od 1. novembra. V hlavnej sezóne by mal byť otvorený denne od ôsmej do ôsmej, mimo nej od utorka do nedele od deviatej do piatej.

Vlkolínec je svahová osada, ležiaca v nadmorskej výške 718 metrov nad morom v juhovýchodnom výbežku Národného parku Veľká Fatra, v bočnom údolí Revúckej doliny, na južnom úpätí vrchu Sidorovo, ktorý Vlkolínčania od pradávna nazývali Žiar. Od Ružomberka je vzdialený asi 10 kilometrov úzkou cestou cez mestskú časť Biely Potok. Lokalita sa nachádza v Liptovskej stolici. Jedna z povestí hovorí, že názov osady je odvodený od výskytu vlkov v tejto lokalite. Pravdepodobne prvá písomná zmienka pochádza z roku 1376, keď sa spomína ako jedna z ulíc Ružomberka.

debata chyba
Viac na túto tému: #UNESCO #Vlkolínec #voľný čas seniorov