Variť doma alebo si radšej nechať navariť?

, 03.11.2018 14:23
kuchárka, obed, stravovanie, jedáleň
Seniorov, ktorí uprednostňujú verejné stravovanie, pribúda. Autor:

Osamelo žijúcich seniorov, ktorí namiesto varenia uprednostňujú verejné stravovanie, pribúda. Neodrádzajú ich ani zvýšené poplatky. Stále sa im to oplatí viac, než keby si mali kupovať potraviny sami a míňať na to ešte aj energie. Mnohí sú tiež takí, ktorí variť nezvládajú. Nárok na obedy majú buď z obecných úradov, charít, či školských jedální.

Poplatky za jeden obed sa pohybujú od 80 centov po dve či tri eurá, závisí to od ponuky. Napríklad ak stravu zabezpečuje obec v zariadeniach, kde má penzista na výber z viacerých jedál, poplatok je vyšší. V školskej jedálni, kde majú aj seniori na obed to, čo deti, sa zasa platí menej, vyberať si však nemôžu.

„Stravujem sa takto už päť rokov, a vyhovuje mi to,“ hovorí pani Magdaléna z Detvy. Má výhodu, pretože býva hneď vedľa školy a do jedálne to má kúsok. Chodievajú aj s kamarátkou, čo berú ako príjemnú každodennú prechádzku. „Raz navaria lepšie, raz horšie. Nesťažujem si.“ Keď treba, dokáže si navariť aj sama. Ako však vraví, neoplatí sa jej to.

Zvýšený záujem o stravovanie v školských jedálňach zaznamenali v tomto školskom roku aj v bratislavskej mestskej časti Dúbravka. Ako informovala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová, obedovať môžu seniori vo všetkých dúbravských základných školách, a to Pri kríži, Beňovského, Sokolíkova aj Nejedlého ulici, v Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej na ulici K. Adlera. K dispozícii majú penzisti stravu aj v seniorských zariadeniach, a to v Domove jesene života na Hanulovej a v Domove Pri kríži, a tiež v Náruči záchrany Senior & Junior na Fedákovej.

Mestská časť seniorom na obedy prispieva, podľa výšky dôchodku. Dúbravčania s dôchodkom do 300 eur majú na jeden stravný lístok najvyšší príspevok, 1,50 eura, pri dôchodku od 301 do 400 eur je to 80 centov a od 401 do 500 eur dostáva dôchodca príspevok 40 centov.

Aby dôchodcovia príspevok dostali musia mať trvalý pobyt v Dúbravke a musia podať žiadosť o poskytnutie finančného príspevku na stravovanie. Žiadosť nájdu na internetovej stránke mestskej časti dubravka.sk alebo na Oddelení sociálnych vecí a zdravotníctva na Žatevnej 4. K žiadosti je potrebné pridať aktuálny výmer starobného alebo invalidného dôchodku a občiansky preukaz.

Mestská časť zabezpečuje aj dovoz obedov domov zo Základnej školy Sokolíkova pre občanov s trvalým pobytom v Dúbravke, ktorí si nedokážu sami navariť alebo ísť na obed do jedálne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#poplatky #varenie #seniori #stravovanie #jedálne
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku