Múzeum vystavuje najkrajšie ručne vyrábané výšivky na kuchynských poličkách

12.12.2018 12:00
výšivky, Gemersko-malohontské múzeum
Autor:

Textilné vyšívané pásy, ktoré v minulosti zdobili kuchynské poličky v domácnostiach, vystavuje do konca decembra Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Podľa etnologičky Ľudmily Pulišovej si kedysi gazdiné zdobili kuchyne najmä takýmito vlastnoručne vyšívanými textíliami.

Popri obrusoch, obrúskoch či plátenných nástenkách to boli tiež vyšívané, alebo háčkované pásy – štráfy, ktoré zdobili predovšetkým okraje políc kuchynského nábytku.

"Na našom území sa začali používať v prvých desaťročiach 20. storočia v súvislosti so zmenou podoby kuchýň, kedy otvorené ohnisko bolo postupne nahrádzané sporákmi a začal sa používať svetlejší kuchynský nábytok, vysvetlila Ľudmila Pulišová.

Na zhotovovanie vyšívaných pásov sa podľa nej využívalo biele plátno, v minulosti najmä tkané, neskôr kupované. Spodný okraj bol zvyčajne ukončený špicatými, alebo oblými zúbkami obšitými hustým stehom.

„Plochu nad ním zdobili vyšité motívy, najčastejšie zobrazujúce kuchynské náradie, ovocie či kvety, pričom boli využívané rôzne typy stehov, napríklad stonkový, krížikový alebo retiazkový,“ opísala etnologička.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výstava #múzeum #história #výšivky #voľný čas seniorov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku