Z kila múky upečie Ľudmila Roková 250 vianočných oblátok

22.12.2018 20:00
Vianoce, vianočný stôl
Oblátky by nemali chýbať na žiadnom štedrovečernom stole. Autor:

Každoročne napečie Ľudmila Roková z Bánoviec nad Ondavou v Michalovskom okrese stovky oblátok. Z kila múky dokáže vyrobiť 250 kusov.

Ako vraví, nie je to ťažká práca, iba náročná na čas. Ľudmila Roková pečie oblátky pre rodinu, kamarátov i ľudí z obce. „Nesmú chýbať pri štedrej večeri,“ uviedla. Robí tak nielen pre radosť, ale aj pre to, že ide o kresťanský zvyk.

„Ak urobím cesto z jedného kilogramu múky, tak treba pri tom sedieť aspoň tri hodiny, kým ho všetko spotrebujem, upečiem,“ priblížila. Z takého množstva dokáže vyrobiť aj 250 oblátok. „Niekedy je to menej, niekedy viac, niekedy sa nejaká pokazí.“

Vo svojich začiatkoch piekla oblátky aj zo 40 kilogramov múky, teraz približne z polovice. „Pretože už je viac strojov, viac ľudí ich pripravuje,“ zdôvodnila. Oblátky sa dajú pripraviť na rôzny spôsob a tiež s rozdielnymi vianočnými motívmi alebo aj v podobe trubičiek.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pečenie #Vianoce #zvyky #oblátky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku