Senior so zdravotným postihnutím môže žiadať o kompenzačný príspevok

, 23.01.2019 06:00
zdravotne postihnutý, invalid, slepota, zrak,...
Žiadosť o príspevok na opatrovanie treba podať na úrade práce podľa miesta svojho trvalého pobytu. Autor:

Na osobnú asistenciu môže zdravotne postihnutý senior dostať príspevok - jeho výška je 3,82 eura na hodinu. Aké sú ďalšie možnosti pomoci od štátu?

  • Príspevok na prepravu: mesačne najviac 104,63 eura.
  • Na kompenzáciu zvýšených výdavkov: na diétne stravovanie: I. skupina 38,07 eura, II. skupina 19,04 eura, III. skupina 11,43 eura, na kompenzáciu výdavkov súvisiacich s hygienou alebo s opotrebením šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia 19,04 eura mesačne, na kompenzáciu výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky auta 34,25 eura, na kompenzáciu výdavkov súvisiacich so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom 45,67 eura.
  • Príspevok na opatrovanie: žiadosť o príspevok treba podať na úrade práce podľa miesta svojho trvalého pobytu. Záujemca o príspevok musí k žiadosti doložiť potvrdenie o svojom príjme zo zamestnania za kalendárny mesiac, v ktorom žiadosť podáva. Ak poberá starobný alebo výsluhový dôchodok, doloží k žiadosti rozhodnutie Sociálnej poisťovne o priznaní príslušnej dávky.

Výška príspevku

Ak opatrovanie vykonáva osoba v produktívnom veku:

Základná výška príspevku je mesačne: 369,36 eura pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP, 492,34 eura pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP.

Ak sa osobe s ŤZP alebo viacerým osobám s ŤZP, ktoré sú odkázané na opatrovanie, poskytuje ambulantná forma sociálnej služby v rozsahu viac ako 20 h týždenne, tak je suma príspevku na opatrovanie mesačne: 326,16 eura pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP, 461,81 eura pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP.

Ak osoba opatruje viacero osôb s ŤZP, pričom jednej z nich sa poskytuje ambulantná forma sociálnej služby v rozsahu viac ako 20 h týždenne, výška príspevku je 480,05 eura.

Ak opatrovanie vykonáva dôchodca:

Ak osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP, poberá: starobný alebo predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti pracovať o viac ako 70 %, výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok, tak sa neskúma a nezohľadňuje príjem opatrovanej osoby s ŤZP a suma peňažného príspevku na opatrovanie je mesačne: 184,71 eura pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP, 246,20 eura pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP.

Ak sa osobe s ŤZP alebo viacerým osobám s ŤZP, ktoré sú odkázané na opatrovanie, poskytuje ambulantná forma sociálnej služby v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne, tak suma príspevku na opatrovanie mesačne je: 163,06 eura pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP, 230,88 eura pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP.

Ak osoba opatruje viacero osôb s ŤZP, pričom jednej z nich sa poskytuje ambulantná forma sociálnej služby v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne, výška peňažného príspevku na opatrovanie je 240,00 eura.

Príspevky na pomôcky

  • Príspevok na kúpu pomôcky, na výcvik používania pomôcky a na jej úpravu: najviac v sume 8 630,42 eura, výška príspevku na kúpu druhého mechanického vozíka je najviac 1 659,70 eura, druhého elektrického vozíka najviac 4 979,09 eura a druhého načúvacieho aparátu je najviac 331,94 eura, pričom ich výška sa určuje tiež percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny pomôcky a príjmu osoby s ŤZP.
  • Na opravu pomôcky: cena sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny opravy a príjmu osoby s ŤZP.
  • Na kúpu zdvíhacieho zariadenia: výška príspevku sa určí percent. sadzbou v závislosti od ceny zdvíhacieho zariadenia a príjmu osoby s ŤZP, najviac 11 617,88 eur.a
  • Na kúpu osobného auta: cena auta sa zohľadňuje najviac v sume 13 277,57 eura, príspevok je najviac 6 638,79 eura a na auto s automatickou prevodovkou je najviac 8 298,48 eura.
  • Na úpravu osobného auta: suma je najviac 6 638,79 eura, úhrn príspevkov na úpravu auta v období 7 rokov nesmie presiahnuť 6 638,79 eura.
  • Na úpravu bytu, domu a garáže: maximálne 6 638,79 eura, na úpravu garáže maximálne 1 659,70 eura.
Zdroj: UPSVAR, dh
Podrobné podmienky nájdete v zákone číslo 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zdravotne postihnutí #príspevky na kompenzáciu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku