Slováci vyhľadávajú pomoc v domácnostiach stále častejšie

Slováci vyhľadávajú pomoc v domácnostiach stále častejšie. To využívajú najmä tí, ktorí si chcú zarobiť popri zamestnaní, štúdiu či deťoch.

28.01.2019 13:50
staroba, starci, dôchodca, starý, senior,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Portál Domelia.sk, ktorý je v portfóliu spoločnosti Profesia, spája dopyt s ponukou v oblasti pomoci v domácnosti, starostlivosti o deti a seniorov.

Rok 2018 priniesol nové rekordy. Slováci nielenže pomoc využívajú, ale stúpa tiež záujem o privyrobenie si takýmto spôsobom. Prácu riešiť v zamestnaní a doma oddychovať – štatistiky portálu ukazujú, že takýto štýl života uznáva čoraz viac Slovákov.

Na portáli Domelia môžu záujemcovia o pomoc buď napísať inzerát, alebo priamo reagovať na profil človeka, ktorý žiadanú službu ponúka. Napriek tomu, že druhá možnosť býva omnoho častejšia, výrazný nárast vidieť aj v počte inzerátov. V roku 2018 napísalo inzerát 1225 ľudí, ktorí hľadali pomoc v domácnosti. Oproti roku 2015 je to približne 5-násobné číslo.

„Podobný vývoj vidieť aj pri inzerátoch, v ktorých ľudia vyhľadávali pomoc s opatrovaním detí. V roku 2018 to bolo 1116 inzerátov. Oproti roku 2015 je to nárast o približne 398 %. Tak ako stúpa dopyt po spomínaných službách, zaznamenal portál rovnako aj nárast v počte poskytovateľov. V roku 2018 bolo založených až 5259 nových profilov pomocníkov s opatrovaním detí. Oproti roku 2015 je to nárast o 65 %,“ informovala Nikola Richterová z Profesie.

Takmer rovnaký vývoj vidieť aj pri profiloch ľudí, ktorí ponúkajú pomoc v domácnostiach. V roku 2018 vzniklo na Domelii vyše 4 700 takýchto profilov. Oproti obdobiu pred tromi rokmi je to nárast o 124 %.

Výrazne stúpli za tri roky tiež počty nových profilov v ďalších dvoch kategóriách. V roku 2018 si vytvorilo nový profil presne 1300 doučovateľov. V tomto prípade ide najmä o dobrý spôsob na zlepšenie svojho príjmu pre učiteľov či študentov.

Oproti roku 2015 stúpol tiež počet ľudí, ktorí ponúkajú starostlivosť o seniorov. V nedávno ukončenom roku si na portáli vytvorilo nový profil 1 558 opatrova­teľov. To znamená, že ide o takmer dvojnásobné číslo, ako to bolo v roku 2015. Práve pri starostlivosti o seniorov však na Slovensku stúpa dopyt rýchlejšie ako ponuka pomoci. V roku 2018 napísali domácnosti 504 inzerátov, v ktorých vyhľadávali takýto druh pomoci. Oproti roku 2015 je to pritom takmer desaťnásobok.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #zamestnanie #štúdium #pomoc v domácnosti #opatrovateľské služby