Ako dobrá nálada predlžuje život

Podľa CNN health majú optimistickí muži i ženy približne o 11 – 15 % väčšiu pravdepodobnosť, že sa dožijú vysokého veku oproti tým, ktorí majú negativistický pohľad na svet.

27.10.2019 07:00
ujo, dedo, dôchodca, senior Foto:
Optimistickí jedinci majú zvyčajne viac cieľov a väčšiu istotu, že ich dosiahnu.
debata

Veselí muži žijú dlhšie

Výsledky spomínaného výskumu potvrdili, že dobrá nálada predlžuje život aj u ľudí s nie príliš ukážkovým životným štýlom. Aj pozitívne naladení fajčiari či ľudia s horšími stravovacími návykmi sa dožívajú omnoho viac rokov než ich náprotivky. Ide o prvú veľkú štúdiu, ktorá sa zamerala na vplyv optimizmu na dlhovekosť, pričom za dlhovekosť sa podľa tohto výskumu rozumie dosiahnutie veku 85 a viac rokov. Uvedeného veku sa dožíva až dvojnásobne viac mužov s dobrou náladou oproti pesimistom. V tomto smere nezaostávajú ani veselo naladené ženy, ktoré majú 1,5-krát väčšiu pravdepodobnosť dožitia sa vysokého veku.

Vyhýba sa im infarkt a mŕtvica

Ako uviedla asistentka psychiatrie z bostonskej univerzity Lewina Leeová, optimistickí jedinci majú zvyčajne viac cieľov a väčšiu istotu, že ich dosiahnu. Medzi tieto predsavzatia podľa nej často patrí napríklad dodržiavanie zdravého životného štýlu. Doterajší výskum teda našiel priamu súvislosť medzi optimizmom a zdravším stravovaním vrátane cvičenia. Pozitívne naladení ľudia majú zároveň vyššiu pravdepodobnosť, že ich obídu problémy súvisiace s infarktom či mozgovou príhodou. Zároveň majú oproti pesimistom lepší imunitný systém, zdravé pľúca a nižšie riziko predčasného úmrtia.

Pomáha meditácia

Vedci z Davidsonovho centra zisťovali, ako dokáže pozitívne myslenie vplývať na starnutie mozgu. Zamerali sa tak na výskum mozgov tibetských budhistických mníchov, pričom dospeli k prekvapivým výsledkom. Desiatky tisíc hodín meditácie natrvalo zmenili štruktúru a fungovanie mozgu mníchov, čo sa však neudialo u ľudí, ktorí predtým nikdy nemeditovali. Podľa spomínaného centra dokážu už dva týždne meditácie spôsobiť merateľnú zmenu mozgu, čo prispieva v konečnom dôsledku k podpore pozitívnych myšlienok každého, kto sa podujal na toto mentálne cvičenie.

Metóda „najlepšieho ja“

Medzi spôsoby, ako si dlhodobo vybudovať kladný pohľad na svet patrí metóda „najlepšieho možného ja“. Tento prístup je založený na tom, aby ste si sami seba predstavili v budúcnosti, kde už budete mať naplnené všetky vaše ciele a vyriešené problémy. Jednou z techník, ktorá sa pri tejto metóde používa je pätnásťminútové písanie listu o budúcnosti vášho života, v ktorom ste dosiahli všetko po čom len túžite. Po napísaní listu nasleduje päťminútovka predstavovania si tejto reality. Nedávna štúdia potvrdila, že spomínané cvičenie počas dvoch mesiacov navodzuje príjemné pocity, ktoré následne pretrvávajú bezmála ďalší polrok.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dĺžka života #optimizmus #srdcovo-cievne ochorenia