Športom proti Alzheimerovej chorobe?

22.12.2019 06:00
dôchodok, dôchodcovia, staroba, životný štýl,...
Aeróbne cvičenie chráni zdravie mozgu ľudí s miernym kognitívnym poškodením. Autor:

Pravidelné cvičenie a pohyb dokážu podľa vedcov spomaliť príznaky degeneratívneho ochorenia mozgu u starších ľudí. Odborníci presviedčajú, že postihnutí seniori majú vďaka novej štúdii šancu na úspech.

Viac pohybu, lepšia pamäť

Nedávny výskum, ktorý monitoroval činnosť mozgu uvádza, že cvičenie štyrikrát alebo päťkrát týždenne spomaľuje rozvoj Alzheimerovej choroby. Progres ochorenia sa vďaka fyzickej aktivite brzdí u ľudí, ktorí majú v mozgu usadeniny takzvaného beta-amyloidného proteínu, to je látky zodpovednej za vznik spomínaného ochorenia. Alzheimerova choroba je ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje postupnou stratou pamäti, čím negatívne ovplyvňuje život človeka a patrí k najčastejším príčinám demencie. Postihuje 10 % ľudí vo veku nad 65 rokov a až polovicu ľudí nad 85 rokov.

Najlepší je aeróbny tréning

Spomínaný výskum viedol prof. Rong Zhang. Spolu so svojím tímom najprv venovali úsilie pri skúmaní vzťahu medzi tréningom a demenciou. Dospeli k záveru, že aeróbne cvičenie chráni zdravie mozgu ľudí s miernym kognitívnym poškodením. Za aeróbne cvičenie sa považujú najmä chôdza, beh, bicyklovanie či plávanie, teda všetky druhy športov, pri ktorých sa posilňuje srdcová činnosť. Mierne kognitívne poškodenie mozgu spočíva najmä v zhoršení či strate pamäti. Počas výskumu zistili, že pravidelné cvičenie udržuje integritu bielej mozgovej hmoty, ktorá obsahuje miliardy nervových buniek, ktoré sú zodpovedné za plánovanie, organizovanie a plnenie rôznych úloh.

Stredná aktivita postačí

Súčasný výskum sa zameral na účinky trénovania u ľudí nad 55 rokov. Profesor Zhang a jeho kolegovia sledovali vplyv aeróbneho cvičenia strednej až vysokej intenzity na pamäť, výkonnostné funkcie mozgu, objem mozgu a hladiny proteínu, ktorý sa vyskytuje pri Alzheimerovej chorobe. Rovnako monitorovali fungovanie hipokampusu, ktorý zodpovedá za schopnosť učenia a pamäť. Vedci rozdelili výskumnú vzorku do dvoch skupín, pričom prvá absolvovala aeróbny výcvik, zatiaľ čo druhá sa venovala strečingu a miernej fyzickej aktivite. V závere výskumu mali obidve skupiny podobné úrovne kognitívnych schopností vrátane lepšej pamäti. Štúdia však preukázala, že ľudia s rizikom vzniku Alzheimerovej choroby reagovali na aeróbne cvičenie zlepšovaním pamäti, čo v konečnom dôsledku môže spomaliť rozvoj spomínaného ochorenia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pravidelný pohyb #pamäť #Alzheimerova choroba
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku