Ako žijú seniori izolovaní pred koronavírusom?

19.03.2020 10:00
koronavírus, ošetrovateľské centrum Humenné
Dobroty pre seniorov: O seniorov sa postarali aj z neďalekej cukrárne a nedobrovoľnú izoláciu od sveta im spríjemnili chutnými maškrtami. Autor:

Zákaz návštev či obmedzený kontakt s okolím z dôvodu výskytu vírusu COVID-19 na Slovensku muselo zo dňa na deň strpieť aj približne osemdesiat imobilných, dlhodobo chorých seniorov vo dvoch zariadeniach v meste Humenné, v Slnečnom dome a Ošetrovateľskom centre.

S blízkymi sa spájajú netradične, modernými technológiami. Klienti zariadení využívajú aj smartfóny, sociálne siete a videohovory.

Komunikáciu neprerušili

Od 6. marca tohto roku prijali šéfovia spomínaných zariadení zákaz návštev pre tamojších seniorov. Požiadali príbuzných, aby nechodili za svojimi blízkymi. Dôvod je jednoduchý, ochrana najzraniteľnejšej skupiny ľudí pred nebezpečným koronavírusom. „Príbuzní môžu seniorom priniesť veci, balíky, nesmú však vstupovať do zariadenia. Do Slnečného domu a Ošetrovateľského centra sa môže vstupovať len s ochranou tváre rúškami. K obmedzeniu zákazu kontaktu dochádza u zvlášť ťažkých prípadov, napríklad umierajúcich,“ hovorí pre Pravdu generálna manažérka PhDr. Zuzana Fabianová, MBA.

S radosťou konštatuje, že seniori prijímajú aj nové formy komunikácie a zdieľania aktivít, na ktorých sa zúčastňujú. V Slnečnom dome a Ošetrovateľskom centre sú tak v súčasnosti v kurze informačné technológie. „Seniori tak využívajú aj smartfóny, či sociálne siete.“

Vírusu sa neboja, je im však smutno

Miestni seniori sa neobávajú koronavírusu, je...
Miestni seniori sa neobávajú koronavírusu, je im však smutno za príbuznými, s ktorými sa v súčasnosti nemôžu stretávať. Autor: Archív Zuzany Fabiánovej

Opatrenie súvisiace s izoláciou seniorov v ošetrovateľských zariadeniach tak začína už po niekoľkých dňoch prinášať svoje ovocie. Starší ľudia sú v porovnaní s predchádzajúcim rokom o čosi zdravší. „Musím povedať, že máme v súčasnosti pokoj. Každý rok o tomto čase, teda približne na prelome mesiacov február a marec máme najviac výskytov chrípok a gastrointesti­nálnych infektov. Ochorenia postihnú aj časť personálu. Izolácia tak pomohla ochrániť seniorov aj zamestnancov našich zariadení,“ hodnotí Zuzana Fabianová.

Ako ďalej vysvetľuje, miestni obyvatelia nevnímajú prítomnosť koronavírusu na Slovensku ako priame ohrozenie ich života, možno preto, lebo v jeho ohrození sú takmer denne. „Najviac im je ľúto to, že sa nemôžu priamo stretávať s blízkymi. I napriek tomu sa im snažíme spríjemňovať chvíle individuálnymi sociálnymi aktivitami. Bežným štandardom je televízny prijímač na každej izbe s možnosťou individuálnej voľby programu. Máme pre nich tradične prichystaný animačný program a krátke prechádzky do záhrady,“ dopĺňa.

Hrozí personálna kríza?

V Slnečnom dome je v súčasnosti 57 klientov, pričom sa o nich stará 38-členný personál. V Ošetrovateľskom centre sa o viac ako 35 seniorov stará 28 zamestnancov. Keďže ide väčšinou o imobilných a nesebestačných pacientov, odchod zamestnancov na nečakané „péenky“ alebo „óčerky“ môže ohroziť fungovanie obidvoch zariadení.

„Pripravujeme sa na riziko personálnej krízy. Stali sa nám prípady, že niektorí zamestnanci zo strachu zostali práceneschopní alebo sa báli prísť do práce. Apelujeme na nich, že takýmto správaním ohrozia najmä pacientov, za ktorých zdravie a bezpečnosť sú ako ošetrovateľský tím pôsobiaci v špecifickom prostredí spoluzodpovední,“ uzatvára Zuzana Fabianová a zároveň vyjadruje nádej, že súčasná situácia pracovný kolektív stmelí a odborne a ľudsky posilní.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ošetrovateľstvo #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku