Tajomný vitamín Q zvládne únavu u seniorov

Koniec jarnej únave. Nedostatok energie u starších ľudí pomáha riešiť energiou nabitý koenzým Q10, ktorý sa tiež netradične označuje ako vitamín Q. Ako pomáha starším ľuďom?

19.04.2020 06:00
makrela Foto:
Výborným zdrojom Q10 sú najmä morské ryby ako napríklad makrela.
debata (2)

Porazí únavu i cholesterol

Koenzým Q10 sa nachádza v každej ľudskej bunke a podieľa sa na tvorbe energie, čím dokáže potlačiť príznaky straty energie a únavy. Medzi základné vlastnosti Q vitamínu patrí schopnosť posilňovať svaly, mozgovú aktivitu a srdce. Pred touto látkou sa trasie aj takzvaný zlý cholesterol (LDL) a teší sa jej dobrý (HDL) cholesterol. Spolu s vitamínom E, ktorý sa označuje ako elixír mladosti pomáha udržiavať stabilitu bunkových stien, čím urýchľuje regeneráciu tkanív a hojenie rán.

Bojuje s voľnými radikálmi

Spomínanú látku objavil v roku 1957 lekár z Univerzity vo Wisconsine Fred Crane, ktorý ho izoloval z hovädzieho mäsa. Jeho terapeutické vlastnosti sa preukázali až o štyri roky neskôr. Koenzýmy sú chemické zlúčeniny, ktoré zvyšujú tvorbu energie vo vnútri buniek. Tie si vyžadujú veľkú dávku energie pre správne fungovanie kardiovaskulárneho a imunitného systému. Koenzým Q10 sa považuje za silný antioxidant, ktorý potláča tvorbu oxidačného stresu. Oxidačný stres sa vytvára v najviac zaťažovaných telesných orgánoch, a to v mozgu, srdci a pečeni.

Ryby plné energie

Niektoré štúdie tvrdia, že okrem potláčania únavy môže mať koenzým Q10 vplyv na zdravú hladinu cukru v krvi u diabetikov. Podobne ako vitamínu C aj tejto zlúčenine sa pripisuje výrazná podpora zdravia a dlhovekosti. Rovnako pomáha pri prevencii rakoviny kože, prsníka a prostaty. Výborným zdrojom Q10 sú najmä morské ryby ako makrela, losos, sardinky. Z rastlinných potravín sa nachádza v olivovom oleji, hrozne, orechoch, ale aj v strukovinách a brokolici. Hladina koenzýmu Q10 klesá s pribúdajúci­mi rokmi.

Chráni pred vírusmi

Koenzým Q10 si ľudské telo dokáže vyrobiť, pričom si ho zároveň ukladá v takzvaných mitochondriách. Tie sú zodpovedné za tvorbu energie, ale tiež chránia ľudské telo pred baktériami a vírusmi. Medzi hlavné príčiny nedostatku koenzýmu Q10 patrí pokles živín vrátane vitamínu B6 v ľudskom tele, genetické poruchy a zvýšené nároky buniek a tkanív v dôsledku rôznych ochorení u starších ľudí. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje na úrovni 500 mg, pričom maximálna dávka je 1200 mg a nesmie sa prekročiť.

Video

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Orechové lievance na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vitamíny #cholesterol #jarná únava #koenzým Q10