Čo treba jesť pri nízkej hmotnosti?

Nechutenstvo je typickým prejavom stravovacích problémov ľudí vo vyššom veku. Z nedostatku živín dochádza k poklesu na váhe pod úroveň, ktorá môže ohrozovať zdravie. Aké potraviny si dopriať, aby sme sa vyhli neprirodzenému chudnutiu?

31.05.2020 03:00
raňajky, výživa, chudnutie Foto:
Pestrý jedálniček je tvorený najmä sacharidmi, bielkovinami, zdravými tukmi, vitamínmi a minerálnymi látkami.
debata

Základ je vo vyváženej strave

Do základného balíku potravín každého človeka, ktorý si chce udržať stabilnú hmotnosť patrí pravidelná konzumácia troch či štyroch jedál denne. Pestrý jedálniček je tvorený najmä sacharidmi, bielkovinami, zdravými tukmi, vitamínmi a minerálnymi látkami. Zo sacharidov uprednostňujeme zložité cukry, ktoré sú bohato zastúpené v celozrnnom pečive, takzvanej natural ryži či cestovinách. Trávia sa pomaly a zabezpečujú pravidelný prísun energie počas celého dňa. Bielkoviny zvané tiež proteíny sú dôležité pre udržanie svalovej hmoty, vďaka ktorej sa hýbeme. K zdrojom proteínov patrí mäso, vajíčka, mliečne výrobky, ale tiež sója a strukoviny. Zdravé tuky dopĺňame do stravy z avokáda, rastlinných olejov a semien rastlín. Vitamíny a minerály predovšetkým z ovocia a zeleniny.

Pri ovsených vločkách nepadne váha

Normálnu hmotnosť sa nám podarí udržať aj vďaka pravidelnej konzumácii ovsených vločiek, ktoré si môžeme dopriať ráno. Obsahujú až 17 gramov bielkovín na 100 g porciu. Bielkoviny, ktoré sú obsiahnuté v tejto pochúťke slúžia na opravu a regeneráciu svalov, vnútorných orgánov a tkanív. Ovsené vločky navyše pomôžu starším ľuďom pri problémoch s pravidelným vyprázdňovaním. Chvália sa totiž poriadnou dávkou vlákniny, ktorá zbavuje telo škodlivých látok, toxínov a zlepšuje zažívanie.

Kalorická bomba nielen pre športovcov

Ak hmotnosť klesá nadol raketovou rýchlosťou a lekári tento stav nepripisujú žiadnej chorobe, skúste sa posilniť arašidovým maslom. Chutná zdravá pochúťka vyrobená z podzemnice olejnej je doslova kalorickou bombou. Napríklad, iba polievková lyžica tohto rastlinného masla obsahuje až 100 kilokalórií. Ide väčšinou o zdravé a nutrične výdatné kalórie, ktoré sú tvorené najmä kvalitnými zdravými tukmi, bielkovinami a sacharidmi. Zmienená lyžica arašidovej maškrty však obsahuje aj vitamín E, ktorý sa považuje za elixír mladosti, vitamíny skupiny B a minerálnu látku horčík. Magnézium podporuje správne fungovanie svalov, kostí a zubov.

V tukoch rozpustné vitamíny

V snahe pribrať nejaký ten kilogram navyše nie je dôvod vyberať si mlieko s nízkym obsahom tuku. Na varenie, do koláčov, či len tak na pitie môžeme pokojne zvoliť aj mlieko s vysokým obsahom smotany. V plnotučnom mlieku je približne 3,5 g tuku na 100 ml. Tuk z mlieka má však okrem kalorickej hodnoty aj viacero iných prínosov pre ľudské zdravie. Obsahuje totiž v tukoch rozpustné vitamíny, medzi ktoré patria najmä vitamín D a A. Prvý spomínaný sa stará o kvalitu a tvrdosť kostí a o zdravý psychický život, druhý zlepšuje kvalitu zraku a pleti.

Pamätajme na mäso

Aj keď vegetariánska strava prekypuje pestrými a zdravými jedálničkami, pri naberaní na hmotnosti radšej stavme na jedlo pripravené z mäsa. Tento druh potraviny sa pýši vysokým obsahom bielkovín, ktoré seniori ocenia aj pri fyzickej aktivite. Vďaka týmto látkam sa cítime viacej pružní a vitálni. Proteíny povzbudia činnosť svalov, ale pozitívne sa podpíšu aj na celkovej fyzickej pohode človeka. Mäso sa zjednodušene delí na to, ktoré má vyšší obsah tuku a chudé mäso. Vyberať si môžeme z obidvoch skupín, pričom netreba zabúdať, že nezdravé tuky sú predovšetkým vo väčšej miere v takzvanom červenom mäse. Chudé kuracie mäso dokáže dodať telu viac ako 20 g kvalitných bielkovín, a to už v malej, stogramovej porcii.

Video
Netradičná raňajková inšpirácia.

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Arašidová nátierka na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chudnutie #nechutenstvo #arašidové maslo