Pacientom s demenciou sa bez návštev príbuzných zhoršuje stav

K príbuzným rezidentov s demenciou by sa podľa britských charitatívnych organizácií malo pristupovať ako ku kľúčovému personálu.

12.07.2020 19:07
Alzheimerova choroba, staroba, demencia,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (8)

„Vynútené odlúčenie“ spôsobuje zhoršovanie mentálneho aj fyzického stavu klientov zariadení sociálnych služieb, najmä tých, ktorí trpia demenciou. Upozorňujú na to britské dobročinné organizácie v súvislosti s opatreniami v týchto zariadeniach počas pandémie koronavírusu. K príbuzným rezidentov s demenciou by sa podľa nich malo pristupovať ako ku kľúčovému personálu.

Popredné organizácie, vrátane Dementia UK a Alzheimer's So­ciety, v otvorenom liste vyzvali britskú vládu, aby sa urgentne venovala tejto „skrytej katastrofe“, ktorá sa deje v opatrovateľských domovoch.

Členovia rodiny sú podľa charitatívnych organizácií v starostlivosti o klientov neodmysliteľní, nielen z hľadiska pomoci s praktickými záležitosťami, ale aj preto, že sú ich „advokátmi, hlasom a pamäťou“ a „udržujú ich v kontakte so svetom“.

Rosiena matka trpí vážnou demenciou a žije v opatrovateľskom domove. Počas pandémie ju Rosie nemohla navštíviť, a keď za ňou pred dvoma týždňami mohla prvý raz znovu ísť, bola zhrozená. Jej matka bola „skrčená v invalidnom vozíku“ a dosť dlho jej trvalo, kým zareagovala. Rosie videla, že sa veľmi zmenila. Najhoršie je, že počas uplynulých dvoch týždňov jej matka prestala jesť a odmieta otvoriť ústa, keď sa ju snažia ošetrovatelia nakŕmiť. Rosie sa preto obáva, že prestane aj piť a umrie.

Podľa BBC mala Rosiena matka pred koronakrízou návštevy každý deň – chodili za ňou priatelia aj príbuzní. Vždy si s ňou aspoň hodinku posedeli a hovorili s ňou. Rosie jej zas spievala piesne od hudobného vydavateľstva Motown, ktoré má jej matka rada. Teraz je však jej matka v omnoho horšom stave a Rosie by bola rada, ak by k nej pristupovali rovnako, ako k plateným ošetrovateľom a v prípade, že by sa dala testovať na koronavírus a nosila by ochranné prostriedky, mohla by matku navštevovať. „Mala by som byť s ňou. Mám len jednu matku. Nie som pripravená nechať ju tam umrieť bezo mňa,“ povedala Rosie pre BBC.

V Anglicku a Walese zaznamenali podľa štatistického úradu počas pandémie o 5 404 viac úmrtí ľudí s demenciou a Alzheimerovou chorobou, čo je oproti päťročnému priemeru zvýšenie o 52,2 %, uvádza BBC.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #senior #Pacient #demencia #mentálny stav