Tipy na jedlo pre lepší spánok seniora

Mandle, morčacie mäso, rybacina a kivi. Čo majú spoločné? Odborníci sa dušujú, že zmes prospešných látok, vitamínov a minerálov, ktoré aj u starších ľudí zlepšujú kvalitu nočného odpočinku.

03.10.2020 06:00
mandle Foto:
Mandle sú dobrým zdrojom viacerých minerálnych látok a vitamínov potrebných pre zdravie seniora.
debata (1)

Do boja proti nespavosti

Mandle, podobne ako iné druhy orechov, prispievajú k lepšej kvalite spánku. Za túto skvelú vlastnosť vďačia najmä hormónu melatonínu, ktorý reguluje takzvané vnútorné hodiny človeka. V praxi to znamená, že nutkanie na odpočinok prichádza až v noci. Pod pokojné zaspávanie sa podpisuje aj minerálna látka horčík, ktorá zmierňuje napätie, pomáha pri nespavosti a dokonca znižuje bolesti, pretože potláča zápaly v tele. Magnézium tiež pomáha znižovať hladinu hormónu kortizolu.

Spomínaný stresový hormón zhoršuje kvalitu spánku. Mandle sú rovnako dobrým zdrojom ďalších minerálnych látok a vitamínov potrebných pre zdravie seniora. Vynikajú obsahom fosforu a vitamínu B2. Minerál fosfor podporuje zdravie kostí a zubov a vitamín B2 zvaný tiež riboflavín je potrebný pre správne fungovanie nervového systému. Vďaka pravidelnej konzumácii mandlí sa ľudské telo môže vyhnúť cukrovke 2. typu, obezite a srdcovocievnym ochoreniam.

Zdroj prospešnej aminokyseliny

Morčacie mäso je výborným výživovým doplnkom pre všetky vekové kategórie. Zvlášť vyniká množstvom bielkovín, ktoré sú nevyhnutné nielen na regeneráciu svalov a tkanív, ale aj na reguláciu chuti do jedla. Proteíny podľa niektorých výskumov zlepšujú kvalitu spánku. Vedci sa domnievajú, že potláčaním chuti do jedla sa organizmus dostáva zo stresu do pokojného stavu. Netreba zabúdať, že veľký podiel na kvalitnom spánku má aminokyselina tryptofán. Ide o živinu, ktorá je potrebná na produkciu hormónov šťastia. Morčacie mäso sa chváli aj obsahom minerálnej látky selén, ktorá prospieva imunitnému systému a bojuje proti únave počas dňa.

Ovocie predĺžilo spánok

Kivi patrí medzi nízkokalorické exotické ovocie s potenciálom zlepšovať kvalitu a priebeh spánku. V jednej zo štúdií konzumovalo počas mesiaca 24 dospelých ľudí dva kusy tejto sladkokyslej pochúťky tesne pred spaním. Výsledky ukázali, že na konci minivýskumu spali o 42 % lepšie oproti tým, ktorí si kivi pred spaním nedopriali. Okrem toho u celej výskumnej vzorky pokleslo prebúdzanie počas noci o 5 % a samotná dĺžka spánku sa predĺžila o 13 %. Účinky kivi na spánok sa pripisujú najmä serotonínu, ktorý sa označuje ako hormón šťastia. Potláča napätie, úzkosti, depresie a zlepšuje spánok.

Urýchli losos zaspávanie?

Balzamom na srdce, cievy a mozog sú morské ryby. Tuniak, losos, makrela a sleď obsahujú vysoké množstvo cenného vitamínu D, ktorý je potrebný na správne fungovanie tela i psychiky. Plátok lososa dokáže zabezpečiť takmer 70 % dennej odporúčanej dávky spomínaného vitamínu. Déčko, ktoré si zvykne telo vytvárať aj pôsobením slnečného žiarenia, pomáha potláčať poruchy nálad vo forme depresie a úzkosti. Zmiernenie duševných porúch tak zákonite prispieva k pokojnému spánku.

Okrem toho ryby obsahujú vysoký podiel zdravých tukov. Poznáme ich pod názvom omega-3 mastné kyseliny a spolu s vitamínom D zvyšujú produkciu serotonínu. V tejto súvislosti vykonali odborníci výskum, v ktorom skupina mužov jedla po dobu pol roka lososa trikrát denne a druhá skupina najmä kuracie mäso. Muži, ktorí jedli morské ryby zaspali o 10 minút skôr než tí, ktorí mali v jedálnom lístku naservírovanú kuracinu.

Video
Vzdali ste sa múčnych jedál a pečiva kvôli chudnutiu do plaviek?

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #spánok #mandle #kivi #morčacie mäso #odpočinok #čerstvé ryby