Keď seniorom chýbajú minerály, búri sa srdce i svaly

Únava, svalové kŕče, znecitlivenie končatín a problémy so srdcovým rytmom. Aj tieto zdravotné problémy sa môžu objaviť u starších ľudí pri nedostatočnom príjme minerálnych látok.

10.10.2020 06:00
orechy, lieskovce, Foto:
Horčík sa nachádza v magnéziových minerálnych vodách, semenách rastlín a orechoch všetkých druhov.
debata (2)

Odkiaľ ich môžeme rýchlo získať?

Minerály alebo tiež elektrolyty. Látky, bez ktorých ľudské telo bije na poplach. Ak sa spomínané minerálne látky dostanú do nerovnováhy, problém je na svete. Ohrozené je srdce, pohyb a energia. Zvlášť nebezpečný je tento stav u seniorov. Podpisuje sa pod neho najmä nedostatočný príjem tekutín a nesprávna životospráva. Medzi kľúčové elektrolyty patria draslík, sodík, magnézium, vápnik, fosfor či chlorid. Sodík s posledným menovaným prvkom tvoria soľ.

Draslík a banány

Draslík označený tiež v periodickej sústave prvkov písmenom K je potrebný pre správne fungovanie srdca. Bez tohto minerálu dochádza k nepravidelnému rytmu a v krízových prípadoch aj k zlyhaniu srdcového svalu. Medzi ideálne zdroje draslíka patria najmä banány, ktoré tiež zabezpečia pre seniorov dostatočné množstvo vitamínom ako napríklad vitamín C a B6. Vitamín C povzbudzuje obranyschopnosť organizmu a vitamín B6 je potrebný pre nervovú sústavu. V 100 gramoch banánu je približne 350 mg draslíka, pričom odporúčaná denná dávka tohto minerálu je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie na úrovni 2 – 4 gramov.

Sodík a soľ

Málo či viac soli? Večná otázka, ktorá rozháda nejedného odborníka na zdravú výživu. Zatiaľ čo jedna skupina bojuje za zníženie obsahu soli v jedle, druhá má na tento problém iný názor. Tak či tak, v jednom sa zhodujú. Soľ je nevyhnutná pre správne fungovanie ľudského tela. Jej základným prvkom je sodík s označením Na. V bunkách máme takzvanú sodíkovo-draslíkovú pumpu, čo zjednodušene povedané zabezpečuje prechod živín z bunky do medzibunkového priestoru a naopak. Hovorí sa, že denne by sme nemali skonzumovať viac ako čajovú lyžičku pridanej soli (asi 5 gramov). Viac soli je treba pri zvýšenom potení, telesnej aktivite a pri prudkej strate tekutín. Menej soli sa odporúča najmä pri vysokom krvnom tlaku a obezite.

Vápnik a jeho dvojča

Druhým do partie k minerálnej látke vápnik je fosfor. Fungujú vo vzájomnej symbióze a seniori ocenia najmä ich ochrannú funkciu pre kosti a zuby. Vápnik je stavebnou látkou kostí a pri jeho nedostatku dochádza k rednutiu kostí, čo môže napokon vyústiť do častých úrazov a zlomenín kostí. Výborným zdrojom vápnika je mak, mliečne výrobky, vajíčka či listová zelenina. Fosfor sa nachádza vo väčšom množstve v takzvanej hnedej (nelúpanej) ryži. Okrem toho sa táto chutná potravina pýši obsahom minerálnych látok selénu a medi potrebných na posilnenie imunity. Navyše, ryža má aj vlákninu, ktorá pomáha znižovať vysokú hladinu cholesterolu a chráni tak srdce pred infarktom.

Horčík a minerálne vody

Magnézium, tiež známy ako horčík, je potrebný pre správne fungovanie svalov, kostí, šliach. Bez tejto minerálnej látky nedokážeme fungovať. Hladiny magnézia v ľudskom tele prudko klesajú pri zvýšenom napätí, strese, fyzickej a psychickej námahe. K typickým prejavom nedostatku horčíka patria poruchy nervového systému. Zvýši sa dráždivosť organizmu, stúpa napätie, úzkosť. Postupne tuhnú svaly a vznikajú kŕče. Nepríjemné a bolestivé sťahovanie svalov sa zvykne ozvať najmä v noci, čím sa preruší spánok a znižuje sa jeho kvalita. Horčík sa nachádza v magnéziových minerálnych vodách, semenách rastlín a orechoch všetkých druhov.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #únava #orechy #banán #mak #srdcová arytmia #minerálne látky