Ako dokáže pletenie ovplyvniť psychiku seniorov?

Štrikovanie, vyšívanie či háčkovanie. Umelecké techniky, ktoré pomáhajú aj starším ľuďom vyplniť čas a zbavujú ich depresií. Spomínané domáce práce pozitívne ovplyvňujú mozog a bojujú tiež proti bolestiam kĺbov. Toto sú ďalšie výhody, ktoré prinášajú starším ľuďom.

01.11.2020 06:00
pletenie, štrikovanie Foto:
Pletenie je aj relaxačná technika. Prirovnať ju môžeme k meditácii.
debata

Zabrať dostanú nielen ruky, ale i mozog

Pletenie je náročný proces, pri ktorom sa zapájajú nielen ruky, ale aj mozog. Ten sa vďaka kreatívnej práci aktivuje, a to najmä v oblasti čelného laloku. Spomínaná časť mozgu riadi naše potreby spojené s odmeňovaním, plánovaním, pozornosťou, ale aj priestorovou orientáciou. Okrem toho pletenie pozitívne vplýva aj na temporálny lalok, ktorý kontroluje spomienky a jazykové vyjadrovanie. Do pletenia sa však zapájajú aj ďalšie oblasti mozgu. Odborníci sa domnievajú, že uvedená aktivita vrátane iných domácich prác v podobe vyšívania či háčkovania pomáha ľuďom s motorickými ťažkosťami. Práca s rukami, ihlicami a vláknami zlepšuje motorické schopnosti najmä u ľudí s Parkinsonovou chorobou.

Svižnejšia myseľ u starších až o 50 %

Pletenie by malo byť súčasťou života každého seniora, ale najmä tých, ktorých trápia poruchy pamäti, sústredenia a učenia sa. Fyzická činnosť, pri ktorej manipulujeme s ihlicami a v mysli si opakujeme náročnú techniku povzbudzuje celý mozog. Viaceré štúdie presviedčajú, že čím častejšie pletieme, tým viac je mozog silnejší a zdravší. Kondícia mozgu sa potom premieta do schopnosti lepšie si zapamätať nové veci a bez problémov si pripomínať už aj tie prežité. Vedci z Mayo Clinic dokonca tvrdia, že seniori, ktorí sa venujú tomuto druhu ručných prác majú o 50 % menšiu pravdepodobnosť kognitívnych porúch v porovnaní s ľuďmi, ktorí takúto činnosť nevykonávajú.

Zvládanie úzkosti bez liekov

U seniorov sa z dôvodu straty blízkych, osamelosti či sociálnej izolácie objavujú úzkosti, obavy, napätie a depresie. Záľuba v podobe pletenia dokáže pomáhať aj ľuďom, ktorí trpia nárazovými epizódami úzkosti. Odborníci to vysvetľujú tak, že rytmické pohyby upokojujú mozog a znižujú stres. V ľudskom tele dochádza k znižovaniu hladiny stresových hormónov, najmä kortizolu. Okrem toho pozitívne vplýva na srdcovú frekvenciu a zároveň znižuje krvný tlak. Ručné práce vrátane pletenia sa považujú za nefarmakologický spôsob zvládania úzkosti i depresií.

Rozhýbu sa aj kĺby na boľavých rukách

Pletenie je aj relaxačná technika. Prirovnať ju môžeme k meditácii. Rytmické a opakujúce sa pohyby navodzujú pocit uvoľnenia a istoty. Navyše ide o prácu, ktoré nedokáže zvládnuť hocikto a preto sa výsledkom v podobe rukavíc, šálu, ponožiek či svetra môžeme pochváliť aj iným seniorom. Spomínaná zábava nepomáha len mozgu, ale zlepšuje aj fungovanie kĺbov. Pohyby, ktorými vykonávame pletenie zahŕňajú používanie všetkých prstov, čím sa posilňujú nielen samotné kosti, ale aj chrupavky na rukách. Pletenie napríklad zaťažuje menej prsty ako je to v prípade písania na počítači alebo na písacom stroji.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #depresia #kĺby #štrikovanie #háčkovanie #vyšívanie