Ako vplývajú sociálne siete na zdravie seniorov?

Raketovou rýchlosťou rastú počty seniorov, ktorí čoraz častejšie využívajú výhody sociálnych sietí. Vedci odhadujú, že starším ľuďom, na rozdiel od mladších generácií, prinášajú úľavu od stresu, väčšiu socializáciu a zlepšujú ich mozgovú činnosť. A sú často pomocou aj počas opatrení spojených s koronavírusom.

28.11.2020 11:00
Facebook Foto: ,
Vzhľad, funkcie a aj používanie sociálnych médií sa neustále mení. Tým, že dochádza k rýchlej zmene týchto vlastností, seniori sú nútení učiť sa nové veci.
debata

Pred tromi rokmi to bolo necelých 10 % starých ľudí, ktorí sa túlali po internete a využívali výhody sociálnych médií, četov či mailov. Dnešok prináša omnoho vyššie počty. Spomínané číslo sa približuje dvojnásobku užívateľov online médií. Niektoré štúdie špekulujú, že tento záujem seniorov odráža pozitívny vplyv virtuálneho sveta na ich psychiku. Veľké prínosy sú najmä v potláčaní stresu, ktorý je spôsobený sociálnou izoláciou a samotou. Navyše, pocity úzkosti z nedostatku kontaktu sa zvyšujú v období, keď sa musia starší ľudia viac spoločensky dištancovať od iných skupín ľudí v rámci opatrení súvisiacich s ochranou pred ochorením COVID-19.

Online svete zmierňuje úzkosť u starších

Seniori sa s pribúdajúcim vekom často vzďaľujú od mladších ročníkov. Ide o prirodzený proces, ktorý nastáva po tom, keď staršie generácie opúšťajú pracoviská a od seniorov zároveň odchádzajú aj ich deti. V porovnaní s produktívnym spôsobom života tak prirodzene dochádza k znižovaniu aktivity a problémom je aj vypĺňanie dlhých hodín samoty.

V danom prípade nastupuje stres, sprevádzaný úzkosťou a smútkom. Sociálne médiá umožňujú ľuďom vo vyššom veku udržiavať stály kontakt s rodinou a priateľmi, na čo využívajú najmä online komunikáciu v podobe video hovorov. Vzájomná interakcia s blízkymi, ale aj cudzími ľuďmi cez sociálne siete pomáha zároveň trénovať myseľ a udržiavať pamäť v skvelej kondícii.

Učia sa ďalším veciam

Vzhľad, funkcie a aj používanie sociálnych médií sa neustále mení. Tým, že dochádza k rýchlej zmene týchto vlastností, seniori sú nútení učiť sa nové veci. Napríklad, ak sa pridá do aplikácie nová funkcia, ktorá je potrebná na ovládanie samotného média, nútia mozog učiť sa ďalším veciam. Odborníci to vysvetľujú tým, že je to podobné ako pri fyzickom cvičení, kedy sa telo stáva silnejšie vďaka pravidelnému tréningu. Podobne je to aj pri mozgu, ktorý sa vďaka namáhaniu stáva odolnejším voči vzniku Alzheimerovej choroby či demencie. Pravidelná mozgová aktivita zároveň zamestnáva mozog a znižuje návaly úzkosti a smutnej nálady.

Nové vzťahy vďaka online svetu

Zaujímavé výsledky prináša štúdia z Veľkej Británie a Nemecka, ktorá sledovala vplyv internetu a najmä sociálnych médií na socializáciu seniorov. Veľká časť opýtaných hlásila zlepšenie súkromného života, pretože online médiá pomohli najmä opusteným ľuďom nájsť si nového partnera. Nasledovalo zlepšenie aj v emocionálnej oblasti a po duševnej stránke, keď sa starší ľudia tešili zníženým výskytom úzkosti. Ďalšie skupiny ľudí inšpirujú uvedené médiá k novým zážitkom, lepšie zariadeným domácnostiam, záhradám a, samozrejme, aj k chutným kulinárskym výtvorom.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #sociálne siete #Alzheimerova choroba #koronavírus #stavy úzkosti