0

Zamestnanie si hľadajú aj seniori. Najväčší záujem je o prácu skladníka

autor: 18.03.2021 18:29
penzista, práca, povolania, pracujúci penzisti
Ilustračné foto. Autor:

Najstarší uchádzači hľadajú prácu najmä v doprave, špedícii, logistike či v obchode. Analýza portálu Profesia.sk rozoberá správanie kandidátov nad 62 rokov.

Rok 2020 priniesol 3661 reakcií na ponuky práce od ľudí nad 62 rokov. Analýza pracovného portálu Profesia.sk potvrdzuje, že podiel starších kandidátov jemne narástol.

Od budúceho roka bude však práca pre niektorých seniorov menej dostupná. Zamestnávatelia budú môcť dať ľuďom (s nárokom na dôchodok) výpoveď z dôvodu dovŕšenia 65 rokov.

Z celkového počtu uchádzačov v databáze životopisov tvoria ľudia nad 62 rokov 0,65 percenta. Je to najviac za posledných päť rokov.

Seniorom kazia šance zastaralé životopisy

Získať novú prácu je pre seniorov v porovnaní s mladšími ročníkmi náročné. Čím vyšší vek, tým dlhšie trvá, kým si človek nájde prácu. Starší kandidáti však môžu na sebe taktiež vyzdvihnúť zaujímavé hodnoty. Ide napríklad o zodpovedný prístup k práci či väčšiu lojalitu.

Negatívne postoje firiem však spôsobujú aj príliš dlhé a neaktualizované životopisy. Pracovné skúsenosti, či vzdelávacie kurzy, ktoré človek zažil pred desiatkami rokov, uvádzať netreba. Stačí sa orientovať aspoň na obdobie posledných 10 rokov.

Najväčší záujem o je plný úväzok

„Pre najstarších uchádzačov je stále najatraktívnejší plný úväzok. Až 62 percent reakcií smeruje na takéto ponuky práce,“ uviedla Nikola Richterová z portálu Profesia.sk.

Uchádzači nad 62 rokov hľadajú prácu najviac v sektore doprava, špedícia a logistika. „Na ďalších miestach záujmu skončili obchod, výroba, pomocné práce a administratíva. Spomedzi konkrétnych pozícií ide o skladníkov, operátorov výroby, predavačov, robotníkov, pomocných pracovníkov a vodičov,“ dodala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #životopis #seniori #práca #ponuky práce #Dôchodcovia