Pandémia naučila starších ľudí byť oveľa sebestačnejšími

V ťažkých chvíľach sa niekedy môžete spoľahnúť iba na seba. Viac ako polovica starších dospelých v USA tvrdí, že pandémia ochorenia COVID-19 ich prinútila k väčšej sebestačnosti, vyplýva z novej štúdie.

04.05.2021 08:00
seniori Foto:
Vedci zistili, že dôležitú úlohu počas pandémie hralo, keď ľudia porozumeli novým technológiám.
debata (4)

Na prieskume sa zúčastnilo 2000 Američanov vo veku nad 57 rokov. Päťdesiatšesť percent z nich si myslí, že sa za posledný rok viac osamostatnili. Sedem z desiatich očakáva, že tieto novoobjavené pocity sebestačnosti pretrvajú.

Vedci sa tiež zaoberali tým, čo prispieva k tomuto pocitu, a zistili, že dôležitú úlohu hralo, keď ľudia porozumeli novým technológiám. Päťdesiatosem percent účastníkov uviedlo, že technológia im umožnila zostať v kontakte s rodinou a priateľmi počas pandémie. Ďalších 55 percent tvrdí, že vďaka pochopeniu nových technológií si mohli nechať doručiť základné potreby.

Z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra OnePoll, vyplýva, že táto schopnosť používať technológiu je počas pandémie obzvlášť dôležitá, a to nielen zo zrejmých dôvodov.

paprika, čili, pikant Čítajte aj Čo dokáže mletá paprika urobiť so zdravím seniorov?

Šesťdesiattri percent starších dospelých uviedlo, že okrem použitia technológie na komunikáciu s príbuznými a doručovanie objednávok im to pomohlo obmedziť negatívny vplyv roku 2020 na ich celkové zdravie a pohodu. Päťdesiatšesť percent uviedlo, že snaha naučiť sa používať technológie im zabránila, aby sa cítili osamelo.

To, bohužiaľ, neznamená, že pandémia nemala vôbec žiadny vplyv na starších ľudí, konštatuje server studyfinds.org.

Vedci sa tiež pýtali respondentov, ktorý aspekt ich zdravia – fyzický, duševný alebo sociálny – bol najviac postihnutý chorobou COVID-19. Šesťdesiatdva percent uviedlo, že najviac dostalo zabrať ich duševné zdravie.

dôchodca, šofér, vodič, senior, auto, pzp Čítajte aj Brzdíte pri šoférovaní prudko? Môžu to byť prvé príznaky demencie, ukázal výskum

Mnoho z týchto starších dospelých sa však upriamilo na svoje hobby (63%), návštevy priateľov a rodiny pri zachovaní sociálneho odstupu (44%) a cvičenie (44%), aby si zlepšili svoje duševné zdravie. Takmer každý tretí (31%) uviedol, že z troch rôznych aspektov ich celkového zdravia bude v budúcnosti najvyššou prioritou udržanie duševnej pohody.

„Neistota, strach a izolácia vyvolané pandémiou COVID-19 mali zničujúci vplyv na duševné a fyzické zdravie toľkých ľudí, najmä starších dospelých, u ktorých bolo zvýšené riziko vážnych komplikácií vyvolaných touto chorobou,“ hovorí prezident mládežníckej organizácie YMCA v USA Kevin Washington. „Keď sa komunity začnú zotavovať z tohto mimoriadneho obdobia, jednou z hlavných priorít YMCA bude pomoc ľuďom, aby po problémoch z čias pandémie získali späť svoje zdravie.“

orechový olej Čítajte aj Orechový dúšok ochráni srdce

Respondenti vyjadrili nádej, že sa do dvoch mesiacov po podaní vakcíny budú cítiť bezpečne, aby sa vrátili do svojho bežného života spred pandémie. Z tých, ktorí sa plánujú zaočkovať, sa 52 percent najviac teší na to, že sa budú môcť opäť starať o svojich blízkych. Starší dospelí sa tiež nevedia dočkať, že sa zúčastnia spoločenských stretnutí (39%) a osobne uvidia svojich príbuzných (37%).

Ak má mať minulý rok nejakú svetlú stránku, tak potom 54 percent starších Američanov uviedlo, že sa v dôsledku pandémie majú užší vzťah so svojimi susedmi. Rovnaký počet dodal, že pandémia pomohla posilniť ich miestnu komunitu.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #štúdia #výskum #sebestačnosť #pandémia #Covid-19