Choroba srdca je podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) hlavnou príčinou úmrtí v USA. Genetika a množstvo zlozvykov, ako je nezdravá strava, fajčenie a nadmerné pitie alkoholu prispievajú k vývoju chorôb srdca. Avšak teraz výskumníci Výskumného centra pre zdravie srdca v čínskom Pekingu tvrdia, že na zdravie môže vplývať aj výber partnera.
Čítajte aj Prečo depresívni seniori nevyhľadávajú liečbu?Obzvlášť u mužov je vyššia pravdepodobnosť vývoja srdcovej choroby, ak ich manželka fajčí a mala už infarkt, hovoria výskumníci. „Zistili sme, že riziko kardiovaskulárnej choroby jednotlivca je spojené so zdravotným stavom a životným štýlom jeho manželky alebo manžela,“ hovorí autor štúdie Dr. Čch' Wang a spresňuje, že k zvýšeniu kardiovaskulárneho rizika môže prispieť stres zo starostlivosti o partnera s chorobou srdca.
Výskumníci skúmali viac ako 5000 heterosexuálnych párov nad 45 rokov v siedmich čínskych regiónoch v rokoch 2014 až 2016. Účastníkov sa pýtali na podrobnosti o ich zdraví a aj o zdravotnom stave ich partnerov vrátane ich indexu telesnej hmotnosti (BMI) a krvného tlaku, o ktorých je známe, že zvyšujú riziko srdcovej choroby.
Čítajte aj Štúdia: Podanie 2. dávky vakcíny Pfizer po 12 týždňoch zvýši tvorbu protilátokOdpovedali tiež na otázky o ich životnom štýle – koľko vykazujú fyzickej aktivity, či fajčia a pijú alkohol. Výskumníci zistili, že pravdepodobnosť vzniku srdcovej choroby bola spojená so zdravotným stavom a životným štýlom manželky, a to najmä u mužov.
Celkovo, 28 percent z mužov, ktorých manželky mali srdcovú chorobu, taktiež trpelo týmto ochorením. V porovnaní s iba 12,8 percentami tých mužov, ktorých manželky srdcovú chorobu nemali. Rovnako tak bola najvyššia pravdepodobnosť vývinu srdcovej choroby u tých jednotlivcov, ktorých partner alebo partnerka boli obézni, fajčili alebo utrpeli infarkt, vyplýva zo štúdie, o ktorej informoval server studyfinds.org.