S bolesťou pomôže chôdza naboso

Preč s topánkami i ponožkami. Prechádzka po prírodnom povrchu s obnaženými nohami prináša ľuďom vyšších ročníkov výrazné zdravotné benefity.

06.06.2021 06:00
chôdza naboso, nohy, Foto:
Ilustračné foto.
debata (28)

Stačí sa vyzuť, zbaviť sa všetkých kúskov oblečenia, ktoré zakrývajú chodidlá a vyjsť v ústrety prírode. Na oplátku táto technika ponúka seniorom kontrolu krvného tlaku, ochranu pred srdcovocievnymi ochoreniami a zmiernenie chronickej bolesti.

Tráva, pôda i piesok pomáhajú

Ideálnym miestom na prechádzku s holými nohami je trávnik, piesok, pôda, nie však betón, asfalt a inak umelo upravovaný povrch. Viaceré štúdie potvrdzujú, že pozitívny účinok tejto zábavky na ľudské zdravie súvisí najmä so vzťahom elektrónov zemskej kôry a ľudského tela. Ako tvrdia, planéta Zem má svoj vlastný prírodný náboj, s ktorým treba byť v priamom kontakte, teda bez topánok.

Menej stresu, viac energie

Spomínaná metóda ochrany zdravia sľubuje zvyšovanie energie v ľudskom tele. Pôda, tráva a zemský povrch vo všeobecnosti vyžarujú energiu, ktorá dokáže ovplyvniť bdelosť organizmu. Chôdza naboso tak údajne znižuje mieru únavy, ospalosti počas dňa a zlepšuje telesnú a duševnú rovnováhu.

ruky, senior, opatrovanie, láska, pomoc Čítajte viac Vynašli vedci kalkulačku dĺžky života?

Zaujímavé sú však aj výskumy, podľa ktorých k stimulácii nervov chodidiel dochádza vtedy, ak chodíme naboso. Takýmto spôsobom dochádza k uvoľňovaniu stresu, ktorý sa negatívne podpisuje pod celkovú duševnú nepohodu. Pri nadmernom strese sa do tela vyplavujú hormóny, najčastejšie kortizol, ktoré z dlhodobého hľadiska poškodzujú ľudské zdravie. Uvoľnením stresu dochádza rovnako ku kontrole krvného tlaku. Vysoký tlak sa dostáva pri tejto príjemnej činnosti na nižšiu, bezpečnejšiu úroveň.

Ako sa vyhnúť zlomenine bedrového kĺbu

Pre seniorov je zvlášť dôležité nestratiť rovnováhu. A to doslova. Pri chôdzi môže dôjsť k pošmyknutiu a úrazu, a to najmä z dôvodu nestabilného držania tela. Za všetkým stojí systém rovnováhy, ktorý sa tvorí vo vnútornom uchu. Kontakt vyzlečeného chodidla s trávou či pôdou môže stimulovať nervové spojenia a zároveň zlepšuje držanie tela. Starší ľudia sa tak môžu vyhnúť nebezpečným zlomeninám z pádov, pričom najviac rizikovou je fraktúra bedrového kĺbu. Jej liečba si vyžaduje dlhšiu dobu a u starších ľudí s osteoporózou je veľmi nepríjemná.

srdce, tlak, stetoskop Čítajte viac Rozhoduje pri infarkte vek či pohlavie?

Preč s chronickou bolesťou

Keď sa prechádzate bosí v parku, alebo po pláži, chodidlá dostávajú nový impulz pre svaly. Nohy sa prekrvia, svalové tkanivá sa obohatia kyslíkom a zlepšia tak prietok krvi do celého tela. Takýmto spôsobom dochádza k zmierneniu bolesti nôh, a to najmä u ľudí s kŕčovými žilami. Niektorí odborníci na prírodnú medicínu sú presvedčení, že tento spôsob chôdze dokáže ľudí zbavovať aj chronickej bolesti. Na škodu nie je pritom ani informácia, že chodenie po tráve s bosými nohami posilňuje imunitný systém a zároveň zvyšuje aj hladinu kyslíka v tele. Viac kyslíka v organizme znamená menej akútnej ale aj dlhodobej bolesti.

Nech je srdce zdravé

Napokon, práca s chodidlami prinesie svoje ovocie aj v podobe ochrany pred srdcovocievnymi ochoreniami. Podľa štúdie, ktorú zverejnil časopis Journal of Alternative and Complementary Medicine zvyšuje chôdza naboso tvorbu červených krviniek. Z tohto dôvodu tak dochádza k menšiemu zhlukovaniu buniek a lepšiemu prúdeniu krvi. Vysoká viskozita krvi je spojená s rizikovými faktormi srdcových chorôb. A naopak, chôdza bez obuvi a ponožiek po prírodnom povrchu znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb.

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Viac na túto tému: #stres #osteoporóza #chôdza naboso #chronická bolesť